Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

'Aile Hekiminizi Erken Tanıyın'

“Her şeyin başı sağlık” diyerek başladığımız konuşmalarda, sağlığın öneminden  ve gerekliliğinden bahsederiz. Sağlığın önemine büyük özen gösteren Ak Parti hükümetleri,

Aile Hekimliği uygulama yönetmeliğini  25.05.2010 tarih ve 27591 sayılı Resmi Gazete'de yayımlamıştır. Önceleri pilot illerde uygulanan bu proje daha sonra 2010 yılı sonunda tüm illerimizde Aile Hekimliği uygulamasına geçilmiştir.

Bilindiği üzere Aile Hekimliği, erken tanı ve tedaviyi sağlamak, sağlık ile ilgili tüm konularda ilk değerlendirmeyi yapmak, sorumluluğu altındaki kişilerle sürekli iletişim halinde olmak üzere kişiye yönelik birinci basamak bir sağlık hizmeti birimidir. 2005 yılında pilot uygulamayla başlayan ve 2010 yılında tüm ülkede yaygınlaşan aile hekimliği sayesinde ülkemizde anne bebek ölümleri azalmış ve hasta takibi çok üst düzeye çıkartılmıştır.

Vatandaşlarımızın uygulamayı kabullenmelerine bağlı olarak koruyucu sağlık hizmetleri gelişmiş ve kamuda sağlık alanındaki en yüksek memnuniyet sıralamasında aile hekimliği yine en başta yer almıştır. Ayrıca Türkiye'de ortalama yaşam süresinin 2000 yılında 68 iken, aile hekimliği uygulamasının yaygınlaşmasıyla 2016 yılında ortalama yaşam süresinin 78'e yükseldiği yapılan çeşitli istatistiki çalışmalarla ortaya konulmuştur.

Vatandaşlarımızın aile hekimleriyle kuracakları erken irtibat sayesinde hastalıklardan korunabilecekleri gibi erken teşhis, tedavi ve kronik hastalıklarının takibini de aile hekimliklerinde yapabilmektedirler. Hem koruyucu hekimlikten faydalanmak hem de kısa sürede en yakın yerden sağlık desteği alabilmek için öncellikle aile hekimlerine başvurmaları büyük önem arz etmektedir.

Aile hekimlerimiz aynı zamanda sağlıkla ilgili konularda danışmanlık hizmeti de sağlıyor. Aile hekimi tarafından tespit edilen sağlık sorununun tedavisi, başka bir uzmanlık dalını ilgilendiriyorsa kişinin bu hizmete ulaşmasında koordinasyonun sağlanması da aile hekiminin görevidir. Aile hekimlerimizi önemsiyoruz.

Neredeyse her mahallede oluşturulan tesisler ile aile hekimliliği müessesesi artarak hizmetlerini sürdürmektedir. Sağlık Bakanlığı da “Aile Hekiminizi Erken Tanıyın” kampanyası yaparak halkımızın ilk basamak sağlık kurumlarına ilgi göstermesi için yoğun çaba göstermektedir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.