Emel Şerife Hasçağan

Emel Şerife Hasçağan

Gençlik bunalımda

Gençlik bunalımda

Uzunca bir süredir gençlik ve gençliğin sorunları hakkında yazmak istiyordum. Ancak yoğun gündem nedeniyle buna pek fırsat bulamadım. Son zamanlarda gençlerin sebep oldukları bazı toplumsal olaylar nedeniyle konu acillik kazanmış oldu.

 

İlk önce şunu bilmeliyiz ki, gençliğimizin büyük bir bölümü bunalım yaşamaktadır. Son olarak Adana’da yaşanan liseli gencin sınıf arkadaşı kızı öldürüp intihar etmesi, gençliğimiz nereye gidiyor sorusunu tekrar gündeme taşımış oldu.

 

Teknoloji ve zararlı yayınların etkisi altındaki gençliğimizi tehdit eden alkol, uyuşturucu, sigara, fuhuş, ahlaki dejenerasyon, depresyon… Adını zikrettiğimiz bu olumsuzlukların tamamı maalesef son zamanlarda ülkemiz gençliğinin içine düşmüş olduğu bataklığın adlarıdır.

 

Üzülerek belirtmek isteriz ki; maneviyattan uzak, ahlaki değerleri ön planda tutmayan,tamamen batı sistemine entegre edilmiş eğitim sistemimiz genç yaşlarda intihar eden, daha çocuk denebilecek yaşta birbirlerini aşk meselesi sebebiyle öldüren, uyuşturucu parası vermeyen anne babasını katleden gençliğimizi her geçen gün daha tehlikeli bireyler yapmakta ve toplum içinde bir tehdit unsuru haline getirmektedir.

 

 İçinde bulunduğumuz bu durumun bizler açısından şaşırtıcı bir tarafı yoktur. Zira biz biliyoruz ki temelinde ahlak ve maneviyat barındırmayan her sistem bu tür sıkıntıların ortaya çıkmasına gebedir.

 Çünkü batının gençliğe bakışıyla ecdadımızın gençliğe verdiği önem arasında değer yönünden uçurumlar vardır. Batı gençliği tanımlarken “15 ile 24 yaşları arasında öğrenim gören ve hayatını kazanmak için çalışmayan, ayrı bir konutu bulunmayan kimsedir” tabiri kullanırken tamamen maddeci, materyalist ve amaçsız bir genç hedeflemektedir. Oysa bizim ecdadımız genci tanımlarken “Genç; inancı ve idealleri uğrunda fedakarlık yapabilendir” der ve gençliğe manevi bir mana yükler.

 

Bizim ezelden beri önce ahlak ve maneviyat dememizin temelinde şu vardır; Ahlaki ve manevi değerler olacak ki bu gençler büyüdüğü zaman bu millete faydalı olsunlar. Bu yaşanan kötü tabloları artık görmek istemiyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Emel Şerife Hasçağan Arşivi
SON YAZILAR