Emel Şerife Hasçağan

Emel Şerife Hasçağan

Kulaklarımızı tıkamalıyız

Kulaklarımızı tıkamalıyız

İnsan, yaşadığı süre içerisinde girdiği her işte başarıyı yakalamak ister. Bunun için çalışır ve bunun için uğraşı verir. Herkesin ulaşmak istediği hedefe kadar gitmek için bir çok başarıyı da beraberinde taşıması gerekir.

Bizler hayallerimizin peşinde başarılı olmak için çaba sarf ederken, bazıları da bizim başarıya gitmemizi engellemek adına her şeyi de yapabilir. Yaptığımız işten başarısız olacağımızı söyleyerek vazgeçmemiz için her türlü olumsuzlukları sıralayabilirler.

Bizler bütün bu olumsuz söylemlere kaşı sağır olmalıyız. Başarımızı çekemeyenlere karşı dikkatli ve duyarlı olmalıyız. Şimdi bir hikayenin sırası zannedersem.Salyangozlar kendi aralarında bir yarışma düzenlemişler.

Yarıştaki hedef ormandaki en yüksek ağaca kim daha önce çıkacak imiş. Kendisine güvenen salyangozların hepsi bu yarışa müracaat etmiş. Kendisine güvenemeyen bir çok salyangozda yarışı izlemek için ağacın etrafına toplanmış.

Genç salyangozlar “start” işareti ile birlikte ağaca tırmanmaya başlamış. Ağacın çevresinde bulunan salyangozlar hep bir ağızdan “başaramayacaksınız” diye tempo tutmaya başlamış. Ancak salyangozlar inatla tırmanmaya başlamışlar.

Onlar tırmandıkca aşağıdakilerin sesleri yükselmeye başlamış “başaramayacaksınız” diye tempo tutmaya başlamışlar. Bu aleyhte bağırış bir çok salyangozun yarışı bırakmasına sebep olmuş. Ümitleri kırılan salyangozlar teker teker yarıştan kopmuşlar.

Sadece bir tek salyangoz inatla ve sabırla ağacın tepesine ulaşmayı başarmış. Herkes hayret etmiş. Bunu nasıl becerdi diye kendilerine sormaya başlamışlar. Aşağıya inen salyangoza yaklaşarak bunu nasıl başardığını sormuşlar. Ancak bir cevap alamamışlar. O anda anlamışlar ki, bu salyangoz sağırmış.

Bu hikayeden de anlaşılacağı gibi bizim başarılı olmamızı ve hedefimize ulaşmamıza engel olacak harici seslere daima kulaklarımızı tıkamalı ve gereğini yerine getirmeliyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Emel Şerife Hasçağan Arşivi
SON YAZILAR