Emel Şerife Hasçağan

Emel Şerife Hasçağan

Herkes gülsün

Herkes gülsün

Gülmek her zaman iyi gelir insana. Bazen rahatlatır bazen dertlerini unuttturur. Güler yüzlü olmak her insanın harcı değildir. Herkes güler ama bazıları gerçekten güler ve samimiyeti gözlerinden okunur, bazıları ile güler ama o gülüşün altındaki maskeleri belli olur…

İnsanlarla uğraşması zordur. Hem de ne zor… Güler yüzlü olmak insanlar arasında olumlu bir atmosferin oluşması ve iletişim kanallarının açılması için mecburidir. Asık suratlı veya alaycı insanlarla kimse zorunlu olmadıkça iletişime geçmek istemez.

Çevrelerine tebessümle bakan, güleç insanlar bazen yanlış anlaşılsalar da gönüllerindeki insana saygı ve sevginin yansıması yüzlerine aksetmektedir. Gülmek kahkahalarla insanlara alay etmenin aracı olmamalı, gönüldeki iyi niyetin, sevginin ve muhabbetin dışa yansıması olmalıdır.

Gülümsemek kadar samimiyette önemlidir. İnsanlara içinizden geldiği şekilde rol yapmadan gülümsediğinizde onlarında size güldüğünü ve ne kadar samimi olduklarını göreceksiniz.

Yüzünüzü asarsanız çevrenizdeki insanlar da yüzlerini asacaklardır. Tıpkı aynanın karşısındaki yüz ifadenizin aynısının size dönmesi gibi…

Karşındaki insanın da sana samimi olmasını istiyorsan içten bir gülümseme, insanlar tarafından kabul edilmenizi sağlar.  Ne kadar samimi olduğunuzu ortaya koyar. Böylelikle size içten davranan insanlara da güvenirsiniz.

Güler yüzlü insanlar, mutluluk hisleriyle yaşarlar. Asık suratlı olan insanlar servet sahibi olsalar bile huzur ve mutluluk adına istedikleri sonuca ulaşamayacak ve çevrelerinde kimseyi bulamayacaklardır. İçten bir gülümseme, insanların bilinçaltında gereksiz korkuların oluşmasının önüne geçer.

Gönül ister ki; İnsanlarla karşılaştığınızda güler yüzle selamlayın, onlardan ayrılırken de güler yüzle vedalaşın. Sevdiğiniz insanları incitecek bir şekilde asık suratla karşılarına çıkmayın. Kendinizi daha iyi hissetmekle birlikte karşınızdaki insanın da iyi hissetmesini sağlamış olursunuz. 

Dil insanın terazisidir, alim ve cahili ayırıcıdır. Mümin insaf etmeyene insafla gider...

Ahlakı güzel olan yumuşak söyler. Çok selam ve tatlı dil sevgiye sebeptir. Büyüklerin yolu,güzel sözlü olmak ve açık selam vermektedir...

Peygamber Efendimizin (s.a.v.)'in sözünde olduğu gibi:

"İnsan dilinin altında gizlidir."

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Emel Şerife Hasçağan Arşivi
SON YAZILAR