Sema Kavak

Sema Kavak

Sema KAVAK ile HAFTASONU

Sema KAVAK ile HAFTASONU

Eskiden dostun da ötesinde olan bir ilişkiyi anlatmak için kullanılan bir söz vardı hatırlar mısınız? Yaşı 70in üstünde olan insanlara sorsanız söylerler… “AHİRETLİK”

Galiba ben de yaşlanıyorum ki ahretliğim olacak kaç kişi var diye düşünmeye başladım. Yani şimdi elimiz ayağımız tutarken; iyi günümüzde de kötü günümüzde de yanımızda olan kişilerden kaçı ilerleyen yıllarda yanımızda olacak acaba…

Tabi bu sorunun cevabından emin olabilmek için bugün yaşadığın ilişkinin içine içeriğine de odaklanman gerekiyor.

İş hayatı, aile hayatı, eğitim hayatı, sosyal hayat derken birçok insanla tanışıp iletişimi sürdürüp, ilişkinin boyutunu arkadaşlığa, dostluğa ve ahretliğe çevirebilmişsen ne mutlu sana… ama bu o kadar da söylenildiği kadar kolay mı yoksa çok mu zor?

Bir de eskiler bunu başarabilmişse, günümüzde bizlerin başarmasını engelleyen şey ne?

Galiba işin özü samimiyet… en başından, her zaman kartları açık oynamak. Düşüncelerini duygularını açıkça dile getirebilmek. Eleştiri yapabilmek, eleştiriye açık olmak. Farklı görüşte olsa bile değiştirme çabası içine girmemek… olduğu gibi kabul etmek ve tabi ki ilişkiyi başlatma noktanızın ihtiraslar olmaması. Yani popüler, maddi imkanları iyi, makamı mevkisi yerinde, çevresi geniş diye tanışmak ya da tanıştırılmak için ortam hazırlamamış olmanız, durumdan kalıcı bir ilişki çıkarma ihtimalini artırır. Özellikle tesadüflerle tanıştığınız bir kişinin, sizde bıraktığı duygu ve düşünce ile yol almanız, sürecin daha sağlıklı olmasını sağlar.

İşin zorluğu da kolaylığı da işte bu noktada karşımıza çıkıyor ki o da sizin ilişki başlatma nedenlerinizle doğru orantılı… Bu nedenler ne kadar samimi, duyguya, kişiliğe ne kadar odaklı ise çok kolay ancak nedenler ne kadar dışsal ise ilişkinin derinlik kazanması da bir o kadar zor olacaktır.

O zaman soruyu tekrar soralım “şimdi elimiz ayağımız tutarken; iyi günümüzde de kötü günümüzde de yanımızda olan kişilerden kaçı ilerleyen yıllarda yanımızda olacak acaba…”

Cevaplarınız sonucunda hissettiğiniz şey sizi gururlandırmışsa, şükrettirmişse, huzur vermişse… yolunuz hep ama hep açık olsun… insanlara umut olun, örnek olun…

Ama cevap sizi tedirgin etmişse, yolunuzu değiştirmek için hala bir şansınız var unutmayın… Ve tercihinizde sayıca üstünlüğe değil içeriğe odaklanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Sevgiyle kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sema Kavak Arşivi
SON YAZILAR