Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Ramazanda israfın önüne geçelim

Mübarek Ramazan ayının altıncı gününe erişmiş bulunmaktayız. Ramazan ayı aynı zamanda insanlardaki sağlıklı beslenmeyi, güvenilir gıda tüketimine özen gösterilmesini ve yenilip içilenlerde israfa yol açacak hususların ortadan kaldırılmasını önemsemektedir.

 

Ramazanda, beslenme düzeninin değişeceği, öğün sayısının azalacağı, açlık sürelerinin uzayacağı ve fiziksel aktivitenin de düşeceği göz önünde bulundurularak, sağlığı korumak ve güvenli gıda tüketmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

 

Özellikle iftarda tüketilen yemeklerin, sahura kadar oda ısısında tutulmaması gerektiğini söyleyen yetkililer yemeklerin tekrar tekrar ısıtılmasından kaçınılması gerektiğini, yemeklerin yenilecek miktarlarda ısıtılması ve hemen tüketilmesini önermektedir. Bütün bunları yaparken de israf etmemek önemlidir.

 

Çünkü Birlemiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu'na göre günümüzde dünyada 1 milyar insan açlıkla mücadele ederken 1 milyarı aşkın insanın da obezite nedeniyle sağlık sorunları yaşamaktadır.

 

Her yıl dünya nüfusunun tamamını besleyecek kadar gıda üretiliyor. Ancak ne yazık ki üretilen bu ürünlerin üçte biri yani 1,3 milyar ton gıda finansal, teknik sınırlar ve gıda önlemlerinin alınmaması nedeniyle israf edilmektedir. Bu veriler de özellikle Ramazan ayında israfın önüne geçilmesinin önemini ortaya koymaktadır.

 

Özellikle Ramazan ayında artan ekmek ve pide tüketimi sebebiyle, ekmek fırınları, toplu tüketim yerleri ve iftar çadırları ile gıda sektörünün büyük kısmını oluşturan ve kanun gereği gıda mühendisi ve istihdamı zorunlu personel bulundurma zorunluluğu olmayan işletmelerde denetimlerin artırılması çok önemlidir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.