Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

“Örnek alınacak bir dava adamı”

27 Aralık 1936'da hayatını kaybeden Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 81. Yıldönümünde çeşitli programlarla anıldı. Türk milletinin ruhunu yansıtan dizelerle tarihe adını yazdıran Milli şairimiz, yazdığı istiklal marşı ile ebediyen bizimle yaşayacak.

Halkın var olma mücadelesinde müstakil bir yaşam tercihinde toplumsal bir mutabakat niteliği taşıyan ve büyük ölçüde etkisi olan İstiklal marşımızın yazarı milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy,  ‘Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyerek, istiklal mücadelesinin önemini ve ne derece büyük olduğunu vurguladı.

Büyük şair ve mütefekkir bir insan olan Mehmet Akif Ersoy’u yeni neslin tanımasını, bilmesini ve gelecek nesillerine de aktarmasını arzu ediyorum. Onu anmak ve layık olmak için onu tanımak gerekiyor. Yıllar öncesinde bugünleri ve yarınları görerek yazdığı sözleri, İstiklal marşında vatanın nasıl kazanıldığını anlatan ifadeleri ile akıllara kazınan mesajları, yarın da gelecek nesillere aktarılarak ülkemizin nasıl kazanıldığını göstermeye yetecek niteliktedir.

Milli şair Mehmet Akif Ersoy yazdığı ve her satırında kurtuluş Savaşımızı, Kahraman Türk Milletimizi ve aziz şehitlerimizi yad ettiği İstiklal Marşımız şu an bile yaşayan milli tarihimizdir. Mehmet Akif Ersoy kurtuluş savaşı esnasında köy köy dolaşarak milli mücadele için destek toplamıştır. Vaazlarında Kurtuluş Savaşı’nın başlatılması için çağrılarda bulunmuştur. Büyük bir şair olduğu kadar büyük bir vatan evladıdır.

Şiirlerinin toplandığı Safahat’ta İstiklal Marşı’na yer vermeyen Milli şair Mehmet Akif Ersoy’a  neden yer vermediği sorulunca İstiklal Marşı benim değil Türk Milletinin eseridir demiştir. Ülkesini, milletini böylesi derin duygularla seven Milli Şairimizi ebediyete kadar unutmayacağız. Verilen para ödülünü dahi almayan, hayatını mütevazi şekilde geçiren Milli Şairimiz hepimize örnek teşkil edecek bir dava adamıdır.

 Vatan sevgisi ile kaleme aldığı İstiklal Marşı’mızı bizlere kazandıran Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 81. yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz. Mekanı cennet olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.