Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Gazetecilik zor meslektir

Gazetecilik, zor ve sıkıntılı bir meslektir. Halkı aydınlatma, olup bitenlerden haberdar etme, toplum yararına hizmet etme ve kamu yararı taşıyan gelişmeleri kamuoyu ile paylaşma amacı taşır. Çalışan gazeteciler günü,1961 Anayasasında gazeteciler lehine yer alan hükümlerden sonra “Çalışan gazeteciler bayramı” olarak kabul edilen fakat 12 Mart 1971 askeri darbesinden sonra bazı hakların bir kısmının geri alınması üzerine ” 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü” olarak değiştirilen bir gündür. 52 yıl önce önemli haklara kavuşan gazeteciler, aradan geçen bunca zamana karşın bugün de ciddi sıkıntılar içinde mesleklerinin gereğini layıkıyla yerine getirmeye çalışmaktadırlar.

 

Yerel yönetim ve merkezi yönetimle milletimiz arasında çok önemli bir köprü görevi gören basın, katılımcı ve çağdaş demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Günümüz bilgi çağında zor şartlar altında kamu görevini yerine getiren basın çalışanları,  geçmişte olduğu gibi bugün de çok önemli bir yere sahiptir. Bir fedakârlık mesleği olan basın sektöründe özellikle yerel yayın organlarının özverisi takdire şayandır.  Gazeteciliğin ana görevleri arasında ilk sırada olan toplumu bilgilendirme hakkı, aynı zamanda vatandaşın doğru haber alma hakkıyla eş değerdir. Gazetecilere yapılacak engelleme, vatandaşın haber alma hakkını engellemek demektir. 

 

Gazetecilerin yorum ve görüşleri; herkesin çalışmalarına yön vermekte, önemli yararlar sağlamaktadır. Gazetecilik mesleğinin; demokrasinin, fikir özgürlüğünün ve insan haklarının gelişmesinde çok büyük payı bulunmaktadır.

 

Gazetecinin; gecesi, gündüzü, bayramı ve pazarı yoktur. Gazetecilikte haber veya köşe yazısı hazırlarken, mecburen iyi bir araştırma yapmak gerekir. Bilginin doğruluğu çok önemlidir. Vatandaşın çoğunluğunun problemleri ve memnuniyeti iyi tespit edilmelidir. Hangi görüşten olunursa olunsun, tarafsızlık temel ilke olmalıdır. Gelişmeler geniş açıdan, çok yönlü olarak değerlendirilmelidir. Toplum olarak bazen eleştiriyi pek sevmeyiz.

 

Ancak olması gereken, eleştirilere kapımızı açık bırakmaktır. Bu sayede; akıl akıldan üstündür ilkesi gereği, doğru neticeye daha çabuk ulaşılacağı görüşündeyim. Yetkililerin, basında çıkan görüş ve dilekleri iyi değerlendirmeleri gerekir. Hangi görevde olursak olalım, yaptığımız çalışmalarda kamuoyu desteğine ihtiyacımız vardır. Elbette ki, bunda Basının rolü büyüktür. Her ortamda, gazetecilere çalışma kolaylığı sağlanmalıdır. Basın camiasında çalışan bütün meslektaşlarımız  Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, aileleri ile birlikte sağlıklı günler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.