Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Dokunulmazlık dosyaları

Dokunulmazlık dosyaları

65. Hükümetin kurulmasının ardından şimdi bütün gözler dokunulmazlık konusuna çevrildi. Bilindiği gibi dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliği geçtiğimiz günlerde TBMM yapılan oylama sonucu 376 oyla kabul edilmişti. Bunun sonucu referanduma gitmeden TBMM dokunulmazlık konusunu kabul etmişti.

 

Şimdi TBMM bekleyen dokunulmazlık dosyaları için meclisin nasıl çalışacağı merak konusu. Meclis’te 506 dokunulmazlık dosyası var. Bu dosyalardan 278 adedi 41 HDP milletvekiline ait. 116 adedi ise CHP’li 33 milletvekiline ait. 41 adet dokunulmazlık dosyası da 22 Ak Parti milletvekiline ait. En az dokunulmazlık dosyasına sahip olan MHP’nin 14 dosyası 6 milletvekiline ait.

 

Yüce Meclis’te birden fazla milletvekilleriyle ilgili fezlekelerin olduğunu görüyoruz. Bu fezlekelerinin normal bir biçimde TBMM’de görüşülmesinin çok büyük bir zaman kaybına yol açacağı da açıktır.

 

Bir dokunulmazlık dosyasının karara bağlanabilmesi için kurulacak karma  komisyon, anayasa ve adalet komisyonu üyelerinden meydana geliyor. 52 üye yapıyor ve bunlarla ilgili dosyaları gündeme alıp görüşebilmesi için bir hazırlık komisyonu kurulması gerekiyor.

 

Bu komisyonlar bugüne kadar teamüllerde 5’er kişiden olmuş ve her defasında azami bir komisyona 20 dosya verilmiş, baktığında 10 komisyon 20 dosyadan 200 dosya yapar bir ay içerisinde.  500 dosya içinde yaklaşık 4 ay gibi süreye ihtiyaç var.

 

İşin bir diğer tarafı da Meclis’te ayrıca  genel kurul görüşmeleri var. Genel kurul görüşmelerinde geçen zamana baktığımız vakitte bir dosya asgari iki saat alıyor. Yani hesap ettiğinde 500 dosya üzerinde 100 saat yapar. Günde 10 saat çalışmış olsa 90 gün yapıyor. Buna meclisin haftada 3 gün çalıştığını düşünürseniz 33 haftaya tekabül eder. Bu da 1,5 yıl gibi bir süre edecek ve sadece bu işle uğraşacak.

 

O zaman TBMM ülkemizin bunca sorunuyla uğraşmak için bir vakit bulamayacaktır, bütün mesaisini dokunulmazlıkların görüşülmesi ve kaldırılmasına harcayacak demektir. Ancak Meclis’in yeni dönemde hızlı çalışması gerekmektedir. Çünkü ülkenin çözüm bekleyen acil sorunları vardır. Bu da demek oluyor ki, dokunulmazlık dosyaları en azından iki yılda ancak karara bağlanabilir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Ekmekcioğlu Arşivi
SON YAZILAR