Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Bugün okullar kapanıyor

2016-2017 eğitim ve öğretim dönemi bugün karnelerin verilmesi ile birlikte kapanmış olacak.

Uzun ve yorucu bir eğitim öğretim yılının ardından öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği yaz tatili   nihayet başlamak üzere.

 

Hemen her çocuğun aklından geçen şey, evde uzun oturarak dinlenmek veya sokaklarda belli bir düzen haricinde doyasıya oynamak. Ancak uzun yaz tatili öncesinde ailelerin çocukları için yaz tatil aktivite programı yapmaları gerektiğine inanıyorum.

 

 

Yaz tatili  öğrencilerin dil, zihin, sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmesi açısından bir fırsattır. Yaz tatilinde ailelerin çocuklarına yaratıcı ve eğitici aktivite planlamaları yapmalarının çocuğun gelişimi açısından önemi vardır.

 

Okulların kapanmasıyla birlikte çocuklar evde daha çok vakit geçirmektedir. Bununla birlikte aileler, çocukları için yaz tatilinde yapması gerekenlerle ile ilgili plan yapmaya başlamalılar. İlk olarak çocuğun yaz döneminde düzenli olarak gidebileceği spor faaliyeti veya yaz kursu gibi etkinliklerin planlaması gerekmektedir.

 

 Spor gibi etkinlikler; çocukların ev dışında vakit geçirmelerine, yeni arkadaşlıklar kurmalarına ve özgüvenlerinin artmasına yardımcı olacaktır. Yaz tatilinin çocuklar için başıboşluk, bütün gün oturup televizyon seyretmek ve bilgisayar başında vakit geçirmek anlamına gelmemelidir.

 

Yaz tatili süresince çocukların sadece televizyon izleme, bilgisayar ve tablet oyunlarını oynama gibi aktivitelerde bulunmaları hem öğrenme kabiliyetleri hem de sosyalleşmeleri açısından negatif etkiler ortaya çıkarabilir.

 

 Özellikle çocuklar, tatilde sınırsız televizyon izleyebileceğini, tablet ve bilgisayar oynayabileceğini düşünmekte ancak ailelerin olabildiğince bu konuda hem içerik hem de süre açısından sınırlama getirmesi doğru olacaktır.

 

Tablet ve bilgisayar oyunları gibi bağımlılık yapma riski olan içeriklerin günde iki saati geçmemesine özen gösterilmelidir. Bununla birlikte çocuklara yaz döneminde yatak düzeltme, yemek yapmaya yardım etme gibi ev ile ilgili sorumluluklar verilmelidir.

 

Ailelerin çocuklarından beklediği kitap okuma gibi aktivite yapmaları için gün içinde kitap okuma saati ayarlamaları iyi olabilir. Ek olarak çocuklarla vakit geçirmek için kutu oyunları, yap-boz yapma, boya yapma, hamurla oynama gibi etkinlikler yapabilirler. Düzenli olarak gün içinde aileleriyle vakit geçiren çocuklar sosyal ilişkilerinde daha uyumlu olmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.