Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Ankara’da değişim rüzgarları

Ülke siyasetinde bir değişim rüzgarı esmeye başladı. Sadece iktidar partisi Ak Parti’de değil diğer partilerde de değişim rüzgarları çalkantılı esmeye devam ediyor. Ülke gündeminde en son Yargıtay kararıyla MHP 15 Mayıs’ta kongreye gideceği konuşulurken Ak parti’de sürpriz bir gelişmeye imza atarak 22 Mayıs’ta kongreye gitme kararı aldı.

 

Hemşerimiz ve Konya Milletvekili Başbakan Ahmet Davutoğlu tekrar aday olmayacağını basın toplantısı ile deklare ederken, hızlanan gelişmeler sonucunda Ak parti’nin yeni genel başkanının kim olacağı konuşulmaya başlandı bile. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Davutoğlu’nun basın açıklamasının akşamı Aksaray’da konuştuğu kişiler arasındaki Binali Yıldırım, şu anda genel başkanlığa en yakın isim gibi görünüyor.

 

Görünüyor diyorum çünkü ülkemizde siyaset o kadar hızlı değişiyor ve gelişiyor ki, bakmışsınız sabah yeni bir başbakana “merhaba” diyebiliriz. Bearat Albayrak, Bekir Bozdağ, Süleyman Soylu ve son olaraktan İsmet Sezgin diğer kuvvetli adaylar arasında zikredilmektedir.

 

Gelelim MHP’ye. MHP’de, Genel Başkan Devlet Bahçeli her türlü yol ve imkanlarla kongreye direnmeye ve yeni formüller aramaya devam ediyor. Ancak en son Yargıtay kararıyla kesinleşmiş gibi görünen olağanüstü kongreyle büyük ihtimal değişime boyun eğecek gibi.

 

Ancak, MHP’de çoğunluğun muhalefetiyle değişim kaçınılmaz gözüküyor. MHP’de öne çıkan isim olan Meral Akşener’le MHP yeniden bir şahlanışa geçer mi? Zamanla göreceğiz ancak ülkenin ciddi anlamda bir muhalefete ihtiyacı olduğu kesin. Son olarak MHP’de genel başkan adaylşarına soruşturma başlatılması da ayrıca ilginç bir konu. Bakalım neler olacak.

 

CHP’de şimdilik bir değişim hareketi görünmüyor. Parti içinde yaşanan huzursuzluklar “kol kırılır yen içinde kalır” misali şimdilik dışarıya sızmıyor. Etkisiz muhalefeti ve gelişmeleri uzaktan izleyen yapısıyla adeta sessizliğe bürünmüş durumda. AK Parti ve MHP’de yaşanacak değişimler CHP’de de suları epey ısıtacak ve değişim rüzgarlarından kaçamayacaktır. Fırsat kollayan parti içi muhalefetin fokurdamaya başlaması fazla uzak değil.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.