ÖRTÜLÜ ÖDENEKLER

Son günlerin gazete haberlerinde Başbakanlığın örtülü ödeneği gündem oluşturdu. Başbakanın örtülü ödeneği 20013 ayı Ağustos ayı itibarıyla son 90 yılın örtülü ödeneğini kat- kat aşmış. Başbakanlığa ayrılan bu örtülü ödenek paralarının nereye harcandığını şimdilik hiç kimse bilmiyor. En çok üzerinde durulan yorum bu paraların Suriye muhaliflerine verildiği üstüne.

Basına yansıyan haberlere göre; 2003- 2013 yılları arasında örtülü ödenek paralarının nerelere harcandığı açıklanmıyor. 2003 yılında 103 milyon 12 bin 740 Lira olan örtülü ödenek, 20013 yılının ilk 8 ayında 873.6 milyon Lira oluvermiş.

Konya Milletvekili Atilla Kart bu paraların nereye gittiğini soruyor ve ekliyor; “Şaibeli ve sahtecilikten mahkeme kararı olan Maksut Serim’i 11 yıldır Başbakanlık örtülü ödeneğinin başında bulunduruyorsunuz? Örtülü ödenek paraları El Nusra’ya mı gidiyor?”

Hükümetten, başbakandan ya da herhangi bir AKP’liden bu sorulara şimdilik bir yanıt gelmedi. Vereceklerini ve doğrusuyla eğrisiyle halka açıklayacaklarını sanmıyorum. Muhalefet çok yüklenirse “Açıklanamaz, devlet sırrıdır” deyip çıkacaklardır.

Hükümetin Sayıştay’a her yıl vermekle zorunlu olduğu devletin gelir- gider hesap raporu verilmemektedir. Geçtiğimiz günlerde Sayıştay; hükümetin 2011 yılına ait gelir- gider hesap raporunu vermediğini açıklamıştı. Bırakınız örtülü ödeneklerin hesabını, hükümet devletin gelir- gider hesabını bile vermemiş. Sayıştay henüz devletin 20011 yılının hesabını inceleyememişse 20012- 2013’ün hesabını ve örtülü ödeneklerin hesabını nasıl inceleyecek? Her konuştuklarında demokrasiden ve şeffaflıktan söz ediyorlar ama örtülü ödenek şöyle dursun devletin gelir- gider hesabı bile incelenip halka açıklanamıyor.

Örtülü ödenek yalnız Başbakanlık için mi veriliyor? Hayır; ilgili yasa gereğince Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, MİT gibi pek çok devlet kurumuna örtülü ödenekten pay veriliyor.

Cumhurbaşkanlığı’nın örtülü ödeneği ve köşk giderleri de birçok kez basına yansımıştı ama ne köşkten bir açıklama geldi ne de bu giderler halka açıklandı.

Her ağızlarını açtıklarında “tüyü bitmemiş yetim” hakkından söz edenler örtülü ödenekleri hiç hesap vermeden, hiç hesaba yanaşmadan harcadılarsa söyleyecek sözümüz yoktur!

Önceki ve Sonraki Yazılar