BU SORUN ÇÖZÜLMELİ!

 

Son günlerde Konya’yı her yönüyle öne çıkaran kültürel çalışmalara ağırlık veriliyor. Bu çalışmalar Konya için olsun, gençlerimiz için olsun, yarınki kuşaklar için olsun çok önemli çalışmalardır. Ayrıca bu çalışmaların bugünden yarına kalıcı köprüler oluşturacağı da ayrı bir gerçek. Konya ile ilgili her bir şeyi belgelemenin, yazıya dökmenin, kayıt altına almanın zamanı gelmiş hatta geçmiştir bile. Nereden başlanırsa, ortaya neler konulabilirse Konya kültürü için büyük bir kazanç olduğunu unutmamak gerek.

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ bünyesinde yapılmış ve yapılması tasarlanan olumlu çalışmalar bizi sevindiriyor. Konya Semt ve mahalleler kitabının birinci cildi yayımlandı şimdi 2 ve 3. Ciltler için hazırlık yapılıyor.  Ahmet Özdemir Ve Nuri Cennet tarafından doldurulan iki türkü albümü yayımlandı. Daha başka çalışmalar da yayımlandı.

Konya türkülerinden oluşan ve unutulmaz yerel sanatçılarımızın sazlı sözlü türküleri bazı arşivlerden derlenip yayıma hazır hale getirilmiştir. Divanlarlı Omar, Çopur Ahmet, Mazhar Sakman gibi üstat ünlülerin geriye bırakmış oldukları kültürel miras çok önemlidir. Bunların gün yüzüne çıkarılmaları da çok önemlidir. Ancak Kültür Bakanlığı bandrol verebilmek için telif hakları yasası gereğince bu üstatların mirasçı ve yakınlarından yazılı izin istemektedir. Bu saz ve söz hazinesini oluşturmuş olanların sayısı çoktur yasal mirasçılarla birlikte bu sayı 250- 300 kadardır. Bu mirasçılar yurt içinde ve yurt dışında dağınık olarak bulunduklarından bunların hepsini bulup yazılı izin alma olanağı hemen- hemen yok gibidir. Bu sorundan dolayı bu tasarı Kültür AŞ tarafından şimdilik askıya alınmıştır. Bu sorun birileri tarafından çözülebilirse ortaya Konya’nın en değerli ve kalıcı hazinelerinin ortaya çıkacağından hiç kuşkunuz olmasın.

İlgililer bu sorunu nasıl çözebilirlerse bir an evvel çözmeye baksınlar. Aksi halde yarın geç kalınmış olabilir. Bu işlerle ciddi bir şekilde ilgilenen sevgili Muhammet Ali Orak şimdiki görevinin başındayken bu sorun çözülmelidir. Aksi halde bu tasarının gerçekleşmeyeceğini iyi biliyorum. Bu güzel tasarılarda benim payıma düşen ilgilileri uyarmak!

YAZARLA İLETİŞİM GSM. 05053214840

Önceki ve Sonraki Yazılar