Emel Şerife Hasçağan

Emel Şerife Hasçağan

İnsana verilen değer

İnsana verilen değer

İnsanlara değer verenler, o değeri kendi nefislerinde görmeden ölmezler. Hatta insanlar yaşadıkça ömür buyu o insanların değerleri de artarak yaşayacaktır.

Her dönemde, her asırda insanı insan yerine koyan adil idareciler ve yöneticiler, insanların vicdanlarında ve kalbinde değerleri değer kazanarak yücelmiştir.

İnsan; her anlamda yanında olmaya çalışan, insana değer veren, derdini dinleyen,sıkıntısını gideren yöneticileri hiçbir zaman unutmamıştır.

O yöneticiyi almış, kalbinin en güzel yerine koyarak orada misafir etmiştir.

Bizim insanımız, çoğunlukla karşısındaki insanın mutluluğunu isteyen insana değer verir, ve hiç aklından çıkartamaz.

İşte bu tür eylemler insan olmanın gereğidir, erdemliktir.

 Erdemlik; Karşındakinin iyiliğini istemek ağladığında veya mutlu olduğunda onunla birlikte ağlamak, onunla birlikte gülebilmek, derdine ortak olabilmek, onun için elinden geleni yapmak, hep yanında olduğunu hissettirmektir.

Hayatında hiç vali eli sıkmayan bir vatandaş, Vali tarafından karşılanıyor, eli sıkılıyor, yer gösteriliyor ve derdi dinleniyor.

Adam yerine konulan vatandaşda çocuklar gibi seviniyor.

Gerçekleşen halk gününde Vali ile görüşen iki yaşlı amcanın mutlulukları gözlerinden okunuyor.

Amca diyor ki; Yav ne mübarek insan, ne iyi insan bu vali, vallahi billahi tek tek derdimi sordu ve dinledi. Allah razı olsun ölsem de gözüm açık gitmez. Ben 78 yaşındayım Vali beyin makamını ilk defa görüyorum diyor.

Bir Vali böyle davranması ile ne kazandı, başta dua olmak üzere, insanların sevgisini kazandı. ve insanlar kendisine değer veren insanların olduğunu hissetti.

Makamlarını kendi heves ve arzusu doğrulusunda süsleyip püsleyip, halka kapatan ve halkın selamını bile almaya tenezzül etmeyen idareciler. O makamlarınız bir gün yer ile yeksan olur, o halkın içine çıkamaz hale getirir sizi.

Bu sözlerim kulaklarınıza küpe olsun. Makamınızı halka açarak insanlara değer veriniz. Yoksa bu insanlar kendilerine yapılan iyilikleri de, kötülükleri de asla unutmaz?

Unutulmayan iyilik ve kötülükler, hesap gününde tek tek gözünüzün önüne getirilecektir. Bu dünya etme bulma dünyasıdır. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Emel Şerife Hasçağan Arşivi
SON YAZILAR