Ramazan bereketi mi? Fırsatı mı?

Geçen haftaki yazımda Ramazan ayı içerisinde yaşanan israflara ve haddinden fazla abartılı iftar sofralarının gereksizliğine yer vermiştim.

 

Gerçekten yazım ile ilgili beklediğimden fazla olumlu eleştiri ve beğeni aldım. Olması gereken de bu idi. Bu nedenle benimle aynı düşünceyi paylaşan arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım.

 

Benimle aynı düşünce içerisinde olmayanları da saygı ile karşılarım.

 

Bu gün orucun 7 günü ama inanın Ramazan ayının bereketinden çok yine fırsatçılığını gözlemliyoruz.

 

Ramazan'dan önce 8 ile 10 TL arasında değişen ve dar gelirli vatandaşların en çok tükettiği tavuk eti bir hafta içerisinde ne oldu da neredeyse yüzde yüz oranında arttı? Bu kadar da fırsatçılık olur mu Allah aşkınıza!

 

Et-Tavuk ürünleri böyle de sebze meyve çok mu geri kalıyor. Abartısız yüzde yüzlere varan fiyat artışı. Bundan tüketicilerin tamamı şikayetçi. Benim anlamadığım satıcılarda şikayetçi!

 

Neymiş efendim Arz-Talep meselesi imiş. Ne alaka ya…

 

Ramazan fırsatçılarının artırdığı fiyat artışını tüketicinin talebine bağlayan bir düşünce olabilir mi? Kimse kendi yaptığını görmüyor suçu birilerinin üzerine atmaya çalışıyor.

 

Ne oluyor şimdi 1 aylık ramazan ayı içerisinde belki birkaç bin lira fazla kazanmak için yapılan bu fırsatçılığın hesabının nasıl verileceğini düşünmeden davranmak mübarek ayın huzuruna maneviyatına sığar mı?

 

İnşallah Ramazan sonrası fırsatçıların bu niyetleri devam etmez de fiyatlar gerilere çekilir.

 

Ama niye yalan söyleyim benim hiç umudum yok. Hazır millet zamlara alışmışken biraz daha zam yaparak satmaya başlarlarsa hiç şaşırmam.

 

Çünkü biz tepki vermeye hiçbir şekilde müsait olmayan bir yapıya sahibiz.

 

Ne yaparlarsa yapsınlar, ne olursa olsun, ülkede ne yaşanırsa yaşansın biz hiçbir şekilde tepki gösteremeyiz, hesap soramayız.

 

'Elle gelen düğün bayram' der sineye çekeriz.

 

Neyse yine de Ramazan ayının maneviyatı, huzuru, camilerin dolması, iyilik duygularının artması, küçüklerin büyüklerin kaynaşmaları, sılayı Rahimlerin artması, lüks restoranların değil ama Anadolu sofralarının o doğal tatları, güzellikleri neredeyse yaşanan tüm olumsuzlukları aklımızdan siliyor.

 

Rabbim yaşanan tüm olumsuzlukların arasında bir kardelen gibi fışkıran Ramazan Güzelliğini ve bereketinin ecrini bol versin inşallah.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar