Koca tarihi bir Konya'ya sığdıramadınız ya…

Evet yanlış duymadınız bir tarih var ki ne Konya'da ne de Konya'yı yönetenlerin gönüllerinde kendine bir yer bulamadı.

Bir tek düşüneni var Allah uzun ömür versin, eğer o güzel insanda aramızdan ayrılırsa o güzelim tarihi vesikalarda yok olup gidecek.

Hangi tarihten ve hangi insandan bahsettiğimi merak ettiniz değil mi?

Seyit Küçükbezirci'den ve belki bir asra şahitlik yapan, bir  çoğundan sadece tek bir sayısı bulunan gözü gibi koruduğu tarihi 'Konya Basını' arşivinden!

Konya basınının yaşayan en eski birkaç isimden birisi olan Seyit ağabeyin Nalçacı Caddesi Yeşil Meram Sitesi altında kendisine ait bir bürosu var. Bilenler biliyor da asıl bilmesi gerekenlerin pek ciddiye almadıkları bir yer…

Seyit Küçükbezirci, İhsan Kayseri, Rıdvan Bülbül, Nail Bülbül, Mustafa Bahçıvan gibi daha bir çok isim Konya basını için gerçekten birer yürüyen tarih gibi değerler.

Hemen hepsinin kendilerine özgü bir arşivleri gerek Konya, gerek basın tarihini anlatan eserleri var.

Ama Rabbim hepsine uzun hayırlı ömür versin. Bu insanlarda aramızdan uçup giderse geride bırakacakları o canım tarihe, emanetlerine kimler sahip çıkacak?

Yıllardır Konya'ya bir 'BASIN MÜZESİ' kurulması için yazılar yazıldı, projeler sunuldu ama ne hikmetse kimsenin çıtı çıkmadı bu konuda.

Valilik, Büyükşehir ve Merkez İlçe Belediyeleri  bu konuya sahip çıkması gerekirken ne yazık ki hiç kimse oralı bile olmadı.

Bizim istediğimiz öyle devasa bir bina değil ki? Seyit abi gibi isimlerin ellerinde bulunan Konya basınını, Konya tarihini anlatan eserleri, basını anlatan araç ve gereçleri bünyesinde barındıracak ve o eşi bulunmaz tarihi bir sonraki neslin faydalanmasını  sağlayacak küçük bir bina.

Seyit abi gibi ellerinde tarihi vesikalar, daktilolar, fotoğraf makineleri, basın gereçleri gibi eserleri bulunan tüm meslek büyüklerimiz inanıyorum ki ellerinde ne varsa bu mekana gönül rahatlığı ile bağışlar.

Yani böyle bir eseri Konya'ya kazandırmak bu kadar mı zor. Ya trilyonlar harcanarak yapılan ve sayılarının ne kadar olduğunu bile bilmediğimiz ve birbiriniz ile inatlaşırcasına yaptığınız Kültür Merkezleri var ya!!!

Hani bir yılda belki bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar etkinliklerin yapıldığı geri kalan aylarda bomboş duran!!!

Milyarlar harcanarak bakımları yapılan, elektrik, su, doğalgaz giderleri boşu boşuna ama milletin cebinden ödenen o devasa Kültür Merkezleri!!!

Ya onlardan birisinin bodrum katlarını bile verseniz inanın razıyız… En azından bir işe yaramış olurlar vallaaa…

Buradan Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza bir kez daha söylemek istiyorum; Sayın Başkanım tamam ben İhsaniye Kavşağına trafik lambası istemekten vazgeçtim. 

Sarı Basın Kartlarını tanımayan belediye otobüs şoförlerini de bir daha gündeme getirmiyecem!!!

Dünyanın tanıdığı Sarı Basın kartının ne olduğunu bile bilmeyen, "Bu kartlar dikti ya senin kart yan. Bu gerçek değil" diyen otopark görevlilerine de bir şey demiycem!!!

Trilyonluk balık halini yapmadan önce "Muhacir Pazarı'nın altını komple otopark yapın sonra balık halini yaparsanız' hem bölge rahatlar hem insanlar bir kilo balık almaya geldiklerinde 90 TL trafik cezası ödemek zorunda kalmaz" dediğimde, 'Belediye Başkanı olursan sen yaparsın' dediğinizi de bir daha kimseye demiycem!!!

Valla bak…

Ama ne olursunuz gelin Seyit Küçükbezirci gibi değerli basın büyüklerimizin feryatlarını artık duyun!

Konya'ya bir 'Basın Müzesi'ni kazandırın. İnanıyorum ki bu müze projesi hayata geçsin Konya basınına emek veren büyük küçük herkes elinde ne varsa getirecek burayı güzelleştirecek.

Hem bu müzede, (Tabi ki gönlünüz olur da hayata geçirirseniz) "Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından hayata geçirilen (!) 'KONYA BASIN MÜZESİ' nin açılışı törenle yapıldı" başlıklı haberlerin yer aldığı gazetelerde saklanacak.

Ve yıllar sonra bu mesleği sürdüren meslektaşlarımız sizleri hayırla yad edecek.

Ne dersiniz, basın bürolarınız tarafından gönderilen veya muhabirler tarafından yaz-kış, çamur-toz demeden takip edilen haberlerinizi bir yıl içerisinde yüzlerce gazeteye on binlerce sayfaya, milyonlarca sütun santime taşıyarak hiçbir karşılık beklemeden sizin sesiniz olan KONYA BASINI böyle bir karşılığı hak etmiyor mu?

Bence hak ediyor… Peki ya sizce!

Önceki ve Sonraki Yazılar