Darbeler Dönemi Avrupa’da!..

Covid-19 pandemisi sonra­sında, dünyada sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi değişimlerin olacağını her daim vurgulamaya çalışıyoruz! Peki, bu değişim nasıl olacaktır?! Değişime kim veya kimler öncülük edecektir?! Değişi­me hazır olmayan devletler ne ya­pacaktır?! Dünyada, değişmeyen tek şey değişim olduğuna göre!.

Geçtiğimiz günlerde, ülkemizde, Kanal İstanbul ve Montrö Boğaz­lar sözleşmesi bahane eden 104 emekli generalin bildiri yayınla­masına benzer, demokrasinin be­şiği ve Avrupa Birliğinin iki güçlü ülkesi, Almanya ve Fransa’da, halen görev başındaki generaller, gidişattan endişe duyduklarını ifade eden ya da hükümete karşı ültimatom belgesi yayınladı! Aca­ba neden?! Peki, Ingilte­re’deki sokak hareketle­rini nasıl okumalıyız?!

Dünya darbeler tarihi­ne baktığımızda, 475 darbe girişimi olduğu, bunlardan 236 tanesinin başarılı ve 239 tanesinin de başarısızlıkla sonuç­landığına şahit olmak­tayız! Yoksa dünyada darbeler dönemi geri mi geliyor?! Ya da başka ülkelerde destek verdik­leri darbeler, dejavu şeklinde şimdi kendilerini mi vuruyor ya da evlerini mi yakıyor?! Neden olmasın?!.

Yakın tarihte, dünyada, Sovyetler Birliği Bolşevik ihtilali, Almanya’daki Mitlerin darbe girişimleri ile birlikte son elli yılda Avrupa’da bir tane dahi darbe teşebbüsü olmamıştır!. Dar­beler, dış destekli olmak kaydı ile daha çok Afrika, Güney Amerika ve Orta Doğu’da yaşanmıştır!. Neden acaba?!

Peki, böyle bir durum ve şartlarda Türk Devleti neler yapmaktadır?! Corona sonrasında ki küresel sistem ve düzen adına ne gibi çalışmalar, hazırlıklar ve atılı m lar yapmaktadır?! Türk Devletinin Libya ile yaptığı anlaşma binlerinin uykularını kaçır­mıştır!. Dengelerini kaybettiler!.

Corona sonrasında ki küresel yeni- dünya düzeni Türk Devleti olmadan kurulamaz!. Türk Devleti olmadan Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya, Afrika ve Orta Doğu’da kimse hiçbir şey yapamaz!. Eskiden olduğu gibi silah ve kan ile sömürge dönemi kapanmıştır!.

Türk Devleti, tarihi medeniyet ilke ve ülküsü, Adalet ve Hakkaniyet çerçevesinde, dünya ve bölge insanlığın barış, huzur ve istikrarı adına, mezkûr bölgelere gitmek­tedir! Türk Devleti her bölgeye gitmek zorundadır!. Çünkü Tarih çağırıyor!. İnsanlık çağırıyor!. Bin­lerce yıllık gönül bağları çağırmak­tadır!. Birileri gibi kan, gözyaşı, yakmak, yıkmak ve sömürge için gitmemektedir! Elbette ki böyle bir durum sömürgeden beslenen ve semirenlerin zoruna gidecektir! Hesapları şaşmıştır!.

Corona sonrasında kurulacak olan yeni dünya düzeninde, Türk Dev­leti, binlerinin engelleme operas­yonlarına rağmen, küresel bir güç olarak tebarüz etmektedir!. As­keri, siyasi, ekonomik, teknolojik ve diğer tüm hamle ve yatırımlar, bunun işaret ve göstergeleridir!. Dünyada corona ile birlikte eko­nomik ve sosyal olarak sıkıntı yaşayan tüm ülkelere rağmen, Avrupa’da ki tüm otoriteler, Türkiye ekonomisinin sağlam ve direncinin de çok iyi olduğunu vurgulamaktadır!. Corona döne­minde ki tüm kapanmalara rağ­men, Türkiye’nin 2021 yılında reel ekonomide bir yükseliş yaşaması ve ekonomisinin de yüzde 5 bü­yüme beklenmekte olduğu, ifade ediliyor! Neden acaba?!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.