Sema Kavak

Sema Kavak

Sema KAVAK ile HAFTASONU

Sema KAVAK ile HAFTASONU

İnsan bedeni ve ruhu mucizelerle dolu… böyle bir sistemi anlamak ve benzerini yapabilmek şuan için mümkün gibi görünmese de, anladığımız kadarıyla bu ikili birbirini tam anlamıyla bir elmanın yarısı misali tamamlıyor. Nasıl mı?

Ruh sağlığınız hayatınızda bir şeyler yolunda gitmediği zaman bedeninizle işbirliği içine giriyor. Öyle ki; röntgen, MR, kan idrar tahlilleri vb. tüm tıbbi tetkiklerde sorun görünmemesine rağmen bedensel şikâyetleriniz devam edebiliyor. Bu da bize dile getiremediğiniz yüzleşmekten kaçtığınız ertelediğiniz sorunlarınız artık çözülmek için baş kaldırdığının bir göstergesi olarak çıkıyor.

Bir diğer taraftan yaşadığınız tıbbi tanılı bedensel bir rahatsızlığın, yaşam kalitenizi bozması sebebiyle uyku ve beslenme düzenine ya da sosyal hayattan biraz geri durma isteğine sebep olması ise bir depresyon belirtisi olarak karşımıza gelebilir… ya da geçirmiş olduğunuz ağır bir bronşit sonrası yeniden hastalanma korkusu ile kendini yoğun koruma altına alma çabası ile kaygı bozukluklarının görülmesi de beden ve ruh ilişkisini tam anlamıyla özetler bir durumdur.

Bugün bu konuya vurgu yapma ihtiyacım, son dönemde özellikle bedensel ve ruhsal sorunların birbirinin içine girmesi ve sorunun ne olduğunu tam anlamıyla tespit etmeden yanlış yerlerde arama çabasının artmasıdır.

Yaşadığınız her sorunun çözümü için önce lütfen tıp fakültesinden mezun olmuş ve ilgili bir alanda uzmanlık almış bir tıp doktoruyla yola çıkmanız. Gerekli tüm tıbbi tetkikler yapıldıktan sonra uzman hekimin sizi ruh sağlığı profesyonellerine yönlendirmesiyle yani bir psikiyatrist ya da psikolog ile devam etmeniz.

Bunlarla ilerlerken fayda alamadığınıza inanıyorsanız, uzman değişikliği ve teknik değişikliğine gidebilirsiniz ancak başka çözüm yolları da karşınızda duruyorken; neden olmasın, bir deneyeyim diyebileceğiniz o kadar alternatif var ki haklı olarak içinizdeki sese, reklamlara, medyaya, tanınmış kişi figürlerine inanarak birden bire kendinizi bu yöntemlerin içinde bulabilirsiniz. Eğer bir şekilde bu yöntemlerden birinin içinde iseniz; bu yöntem faydalı mı, etik mi, yan etkileri olabilir mi, bilimsel geçerliliği var mı, kaç yıldır uygulanıyor, uygulayıcı kimlikleri nedir…  gibi sorulara da o zaman lütfen önce cevap alınız…

Bu neden önemli? Herkesin her işi yaptığı, yapabildiği ve bu anlamda yasal düzenlemelerin ve cezai yaptırımların çok güçlü olmadığı bir dönemdeyiz. Mesleki unvanın lisans düzeyinde alınması, uzmanlığın yüksek lisans düzeyinde alınması da artık günümüzde geçerliliğini yitirmek üzere. Bir günlük sertifikalar bile sizi bir alanda uzman kılabiliyor.

Unutmayın, ruh ve beden sağlığınız çok önemlidir ve ehil ellere teslim edilmelidir. Ehil kimlik de uzun soluklu eğitimlerin ardından bu işi etik kurallar silsilesi içinde yürütmeye çalışan kişi anlamına gelir ki;  sizin huzursuz bacak sendromunuzu, panik atağınızı, migrenizi, kaygı bozukluğunuzu, ilişki problemlerinizi, depresyonunuzu vb. alternatif ya da tamamlayıcı tıp olarak görülmeyen enerjiyle melekle ve arkasına önüne terapi eklenen her şeyle çözebileceğini iddia ederek karşınıza çıkmaz.

Sağlıkla ve mantıkla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sema Kavak Arşivi
SON YAZILAR