Sadık yarimizi küstürdük mü?

Karnın yardım kazmayınan belinen/Yüzün yırttım tırnağınan elinen/Yine beni karşıladı gülünen/

Benim sadık yârim kara topraktır…

Son günlerde çiftçileri kara kara düşündüren ve her ayrıntısında merhum Aşık Veysel'in dizelerini akla getiren gelişmeler yaşanıyor ama kimsenin çok fazla ciddiye aldığı yok. 

Mecliste Anayasa görüşmeleri devam ederken, vekillerimiz hiç hoş olmayan görüntüler sergilerken, kimisinin burnu kırılırken, kimisinin bacağı morarırken arada da küçük bazı gelişmeler jet hızıyla yaşanıyor.

Ve bu jet hızıyla yaşanan gelişmeler de ne yazık ki haber bültenlerinde çok küçük puntolar halinde ama oldukça şirin bir şekilde anlatılıveriyor. Neydi tarımı yakından ilgilendiren son gelişme?

TMO’dan yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere ikili anlaşmalar gereği AB Menşeli 230 bin ton ekmeklik buğdayın ithalat önceliği kurumumuza aittir. Bu kapsamda üst kalite buğday 13.01.2017 günü AB menşeli yüksek kalite ekmeklik buğday ithalat ihalesi yapılacak olup limanlarımızdan un sanayicilerine bekletilmeden satılacaktır” denildi.

Dost dost diye nicelerine sarıldım/Benim sadık yârim kara topraktır/Beyhude dolandım boşa yoruldum/Benim sadık yârim kara topraktır...

Türkiye, Rusya, Almanya, Fransa, Ukrayna’dan buğday, İngiltere ve Hırvatistan’dan arpa, Gürcistan’dan saman, ABD, Yunanistan, Türkmenistan ve Hindistan'dan  pamuk, Arjantin’den soya, ABD, Arjantin ve Brezilya’dan mısır, ABD Vietnam, İtalya ve Tayland’dan çeltik ve pirinç, Etiyopya, Bangladeş, Mısır ve Çin’den kuru fasulye, Kanada’dan nohut ve yeşil mercimek, ABD, Ukrayna ve Kanada’dan bezelye ithal eder hale geldi.

Havaya bakarsam hava alırım/Toprağa bakarsam dua alırım/Topraktan ayrılsam nerde kalırım/

Benim sadık yârim kara topraktır...

Birleşmiş Milletler’in “Dünya Bakliyat Yılı” ilan ettiği 2016’da bakliyat tarafından dışa bağımlılığın devam etmesi, Kanada’dan Meksika’ya ABD’den Etiyopya’ya kadar birçok ülkeden nohut, mercimek, kuru fasulye ithal etmeyi sürdürmemiz ne demek?

Dileğin var ise Allah'tan/Almak için uzak gitme topraktan/Cömertlik toprağa verilmiş Hak'tan/

Benim sadık yârim kara topraktır...

Yine basında oldukça geniş yer alan bazı değerlendirmeleri tekrar hatırlayalım; Son 27 yılda 4 milyon hektarlık tarım alanı yok oldu. Tohum pazarının yüzde 70’i yabancı firmaların kontrolünde.

2003 – 2015 döneminde Türkiye, tarım ve gıda ithalatı için yabancı ülkelere milyarlar harcadı. Baklagillerin anavatanı olan Türkiye, tüm baklagil ürünlerinde ithalatçı oldu. Son 10 yıl ortalamasında, Türkiye’nin bitkisel yağ ihtiyacının yaklaşık yüzde 70’i ithal tohum ve ham yağdan karşılandı. Peki, bu arada bizim çiftçilerimiz ne durumda idi?

Nice güzellere bağlandım kaldım/Ne bir vefa gördüm ne fayda buldum/Her türlü isteğim topraktan aldım/Benim sadık yârim kara topraktır...

Tüm bunların yanı sıra çiftçilerin sorunları da hemen her platformda uzmanlar tarafından dile getirildi. Neydi bu sorunların başlıkları

Türkiye tarımını uluslararası rekabete taşıyabilecek “Toprak ve Tarım Reformu” gerçekleştirilemedi.

Tarımsal ürün maliyetleri dünya ölçeğine göre çok yüksek. Tarımsal girdi fiyatları dünya fiyatlarına eşit gelişirken, tarımsal ürün fiyatları yeterli düzeyde oluşturulamadı. Tarımsal destekler büyük ölçüde kaldırıldı.

Hakikat ararsan açık bir nokta/Allah kula yakın kul Allaha/Hakk'ın hazinesi gizli toprakta/

Benim sadık yârim kara topraktır...

Bir taraftan gümrüklerden mal girişlerinin kolaylaşması, diğer yandan tarımın yapısından kaynaklanan tarımsal ürün maliyetlerinin yükselmesi, tarımsal ürünlerin ihracatını kısarken ithalatında da bir patlamanın yaşanması. Özel yatlar için yakıtın litresinden yaklaşık 1,50 lira alınırken çiftçilerden ise traktör ve biçerdöverde kullanmak için aldıkları mazot için neredeyse 5 TL'ye yakın fiyat istenmesi normal mi?

Bütün kusurlarım toprak gizliyor/Merhem çalıp yaralarım düzlüyor/Kolun açmış yollarımı gözlüyor/ Benim sadık yârim kara topraktır...

Evet, çiftçiye verilmesi gereken destek ithalata aktarılırken, çiftçinin elinin emeği gerçek hakkını bulamazken, çiftçilere üretim konusunda destek verilmesi gerekirken siz kalkar her yıl milyonlarca doları (Türkiye'de herkesi doları terk etmesi konusunda uyarırken) dış güçlere aktarırsanız Türkiye'de tarım tabi ki biter. Gelin tüm bu sorunları bir kez daha düşünün ve tarımsal kalkınma için daha ciddi çalışmalar yapın. Aksi halde, 'Milletin efendisi' nin durumu hiçte iyiye gitmiyor.

Ademden bu deme neslim getirdi/Bana türlü türlü meyve yetirdi/Her gün beni tepesinde götürdü/

Benim sadık yârim kara topraktır

Ve son olarak, ne demiş merhum üstat Aşık Veysel;

Herkim olursa bu sırra mazhar/Dünyaya bırakır ölmez bir eser/Gün gelir Veysel'i bağrına basar/

Benim sadık yârim kara topraktır...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.