Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Zaman hızla değişiyor.

Bilmem sizde farkında mısınız, zaman hızla değişmektedir. Değişen zamanla beraber bizlerde de değişiklikler kaçınılmazdır. Bazen “ahhh, şimdiki aklım olsaydı” diye hayıflandığımız çok olur. Aslında bu hayıflanma değişen zamanla birlikte bizimde fikirlerimizin değiştiğinin göstergesidir.

 

 Bu hayıflanma aynı zamanda insan olarak geliştiğimizin, belirli bir mesafe kat ettiğimizin de bir göstergesidir. İnsan olarak hiçbir zaman tam olmamışızdır. İnsan olarak eksikliklerimiz ve zaaflarımızın olması da doğaldır. Hatta bazı konularda duygularımız mantığımızın önüne geçer ve bizlerin yanlış kararlar almasına bile vesile olabilir.

 

Aldığımız kararların yanlış olduğunu zaman içerisinde öğrenirken de “şimdiki aklım olsaydı” deriz hep. Ama bazen de “gençlik kafası işte boş ver” der olayı normal akışına da bırakırız. İnsan olarak yaptığımız hataların bedeline razı olduğumuz zaman da boş ver demek özgürlüğüne de sahip oluruz.

 

İnsanlar yaptıkları yanlışları en aza indirebilmek için çalışırken de belli tecrübeler ve deneyimler de elde ederler. Edindiğimiz bu tecrübeler de bizim en büyük kazanımlarımızdır. Bundan sonraki yaşlarda da bu hatayı yapmamamız için bu tecrübeler bile ışık olacaktır.

 

Evde, işte, ikili ilişkilerde ve insanlarla karşılıklı iletişim kurmada yapacağımız hatalar bizim olgunlaşmamızı sağlayacağı gibi aynı zamanda bir daha aynı hataları yapmamamız için dikkatli olmamızı da sağlayacaktır.

 

İnsan olarak yaşantımız süresince hata yapma payını en aza indirdiğimiz zaman hem kendimizi ve hem de etrafımızdakileri üzmemiş oluruz. Bunun içinde çok dikkatli davranmalı, konuşma ve davranışlarımız ile kırıcı olmamaya dikkat etmeliyiz. İnsan olmanın en önemli kuralı da bu değil mi zaten?

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.