Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Taşerona kadro yılan hikayesine döndü

Hemen her girdiğimiz toplumda bize sorulan soruların başında “taşeronlara kadro verilecek mi ?”  oluyor. Sadece ben değil hiçbir kimse bu sorunun cevabını bilemiyor. Yetkililerden ise çeşit çeşit açıklamalar gelerek adeta kafa karışıyor.

Hepinizin bildiği gibi ülkemizde yaklaşık 2 milyona yakın taşeron çalışan var. Bundan üç yıl önce o zamanın Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu taşeron işçilerle ilgili olarak gurup toplantısında yaptığı konuşmada, bu durumdaki taşeron işçilere kadro verileceği sözünü verdi.

Bu müjde taşeron işçileri hiç kuşkusuz çok sevindirdi. Ancak bu güzel müjdenin arkasından başbakan değişti, hükümet değişti ve ilgili bakanlar değişti. Üç yıldır kadro alırım hevesi ile yatıp kalkan taşeron işçilere tatmin edici bir açıklama yapıldı. Yapılan bütün açıklamalar “hazırlıklar tamamlanmak üzere yakında açıklayacağız” oldu.

Son olarak şimdi yılbaşına kadar taşeron işçilere kadro verileceği ve çalışmaların sona geldiği açıklandı. Taşeron işçiler ve aileleri şimdi de yılbaşını beklemeye başladı. Basına sızan ve resmi olmayan açıklamalara göre kadroya alınan işçilerin özel sözleşmeli personel statüsüne alınacağı ve üçer yıllık sözleşme yapılacağı öğrenildi.

Şayet basına sızan bilgiler doğru ise taşeron işçilerin sadece adı özel sözleşmeli personel olacak ve diğer hiçbir haklarında kazanım olmayacak. Bir kere taşeron işçiler her yıl sözleşme imzalıyorlar zaten. Bir yıllık süre 3 yıla çıkacak sadece.

Halen çalıştıkları görevlerde asgari ücret almakta olan taşeron işçiler, yine asgari ücret almaya devam edecekler. Zaman içerisinde kamuda aynı işi yapanlarla aynı düzeye gelecekler diye söylense de, bu bu ekonomik şartlar altında çok zor. Şayet basına sızan şekilde taşeron işçilerin adı özel sözleşmeli personel olacak olursa, işveren devlet olacak ve taşeron müteahhitler aradan çıkmış olacak sadece.

Üç yıldan bu yana büyük bir heyecan ve özlemle beklenen taşeron işçilere kadro konusu inşallah yakın zamanda belli olacak gibi. Bu insanlara ve ailelerine güzel bir müjde verilmesi en büyük arzumuz. Aileleri ile birlikte sekiz milyona yaklaşan taşeron işçiler, insanca bir yaşam sürmek ve yaptıkları işin karşılığını almak için hükümetten gelecek olan müjdeli haberi sabırsızlıkla bekliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.