Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Kudüs işgaline sessiz kalma

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak görmesi ve büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması kararına olan tepkiler çığ gibi büyüyor. Kudüs’ü bir savaş şehri yapma hevesindeki ABD’nin aldığı bu karara yurdun dört bir tarafından eylemlerle karşı çıkanlar, Kudüs’ün üç din içinde bir barış şehri olduğunu haykırıyor.

Yaşadığımız çağda, insanlık tarihinin en kanlı, en kaypak dönemlerinin yaşandığı bir zaman dilimindeyiz. Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen  emperyalist  zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bunu gören tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak zorundayız.

Kudüs’ü işgal eden İsrail’e, İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. İslam aleminin bölünmüşlüğünden faydalanmak isteyenlerin aldığı bu karar kesinlikle kabul edilemez bir karardır.

ABD’nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. Bu yolla, diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden örtülü üçüncü dünya savaşının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinden gerçekleşmesini istemektedir. Oysa Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir.

Kudüs; insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir. Kudüs, son Peygamber’in risaleti sırasında ilk kıble olarak seçilmesiyle de bizim için varoluşumuzun ve medeniyet kodlarımızın ifadesidir. Kudüs’ün siyonizme başkent yapılmasını engellemek için harekete geçmek, birlikte ses vermek ve insanlığın beklediği o sözü söylemek için bütün benliğimizle mücadele etmeliyiz.

Emin olun ki Kudüs’e özgürlük haykırışı bunun için şiddetle susturulmak isteniyor. Eğer insanı özgürleştirecek söz söyleyebilirsek, müstebit iktidarlar yerle yeksan olur, İslam alemini karıştırmak hevesleri kursaklarında kalır ve Kudüs’ün özgürlüğü  nefesi bütün dünyaya ulaşır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.