Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

İnternet bağımlılığı artıyor

İnternet bağımlılığı artıyor

21. yüzyıl yaşayan dünyamızda içinde bulunduğumuz bilgi çağında insanlığın en büyük gereksinimlerinden biri hiç şüphe yok ki internettir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de internet bağımlılığı her yıl artarak devam etmektedir.

18. yüzyılda mahalle kahvelerinde başlayan insanların haber alma isteği, zaman içerisinde yazılı basın diye adlandırılan gazetelere, daha sonra da görsel basın olarak adlandırılan  televizyonlara yönelmelerini sağlamıştır.

Ancak 21. yüzyılda daha önce de belirtildiği gibi bilgi çağına girilmesiyle 100 milyondan fazla insanın kullandığı internetin yavaş yavaş bu görevi devraldığı görülmektedir. İnternetin genel kullanım ağına bakıldığında, bu ağın çok geniş olduğu dikkat çekmektedir. İnternet, elektronik posta kullanımından milyarlarca web sayfasının kullanıldığı ve bilginin serbestçe yayıldığı bir ortama ek olarak eğitimin, alış-verişin ve sohbet odalarının kullanıldığı ve insanlar arasında yoğun bir etkileşimin oluştuğu sanal bir ortamdır.

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre internet televizyonu üçe katlamıştır. Dijital çılgınlığının yaşandığı günümüzde insanlar bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarla günde ortalama 6 saat 46 dakikasını geçirmekte olduğu açıklanmıştır.

Türklerin internette geçirdiği 6 saat 46 dakikaya karşılık, televizyon karşısında geçirilen süre 2 saat 14 dakika olarak  açıklandı. Gününün büyük bir çoğunluğunu internette geçiren Türklerin sayısı da hiç de azımsanacak bir sayı değil. Ülkemizde tam olarak 48 milyon kişi internete girmekte olduğu yine bu araştırmada açıklandı.

Günün 24 saat olduğu gerçeğinden hareket edecek olursak, Türk insanı işinden, sosyal yaşantısından ve uykusundan kısarak günde ortalama 6 saat 46 dakika internete girmektedir.

Doğal olarak Türk insanının internet bağımlılığı, alışveriş alışkanlığını da değiştiriyor. Bu değişimden dolayı online alışverişte sürekli rekor büyüme yaşanıyor.

İnternet doğru ve usulüne uygun kullanıldığı zaman gerçekten mükemmel bir bilgi kaynağıdır. Sosyal medya ve diğer kanallar ile insanların bakış açısını değiştiren internet, aynı zamanda çok dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Özellikle çocukların internette istediği gibi “sörf” yapabilmesi sonradan büyük sıkıntılarda ortaya çıkarabilir. Her yıl artarak devam eden internet bağımlılığına karşı ailelerin belli bir kıstas koyması gerekir. İnsanda sağlık ve psikolojik olarak yeni sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep olan internet bağımlılığına karşı herkesin dikkatli olması gerekir diye düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Ekmekcioğlu Arşivi
SON YAZILAR