Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Cumartesi neşesi

İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayı ile ilgili olarak sizler için birkaç fıkra derledim. Umarım beğenirsiniz.

AKLIMA BİRŞEY GELMİYOR            

 Hoca Nasrettin bir Ramazan günü, namaz vaktinden epeyce önce, vaaz dinlemek üzere mahalle mescidine gitmiş. Kürsünün yakınına bir yere oturup, cemaatle birlikte vaaz edecek hocayı beklemeye başlamış. Bir süre sonra mescidin imamı gelmiş ve çıkmış kürsüye. Uzunca bir süre düşünüp etrafına sıkıntılı sıkıntılı baktıktan sonra:

-"Ey cemaat" demiş, "Benim size söylemekten aciz bir adam olmadığımı biliyorsunuz. Fakat bugün aklıma bir şey gelmiyor, konuşacak bir şey bulamıyorum."

Kürsünün hemen yakınında bulunan Nasrettin Hoca, ayağa kalkmış ve yetiştirmiş cevabı:

-"Aklına bir şey gelmiyorsa, kürsüden inmek de mi gelmiyor be

mübarek adam?"

SES DENEME        

Temel köyde imamlık yapıyormuş. İftar saati yaklaşmış. Bütün köylü de oturmuş iftar açmak ezanı bekliyormuş. Temel çıkmış minareye:

- Allahuekber Allahuekber

Köylü Temelin sesini duyunca bismillah deyip oruçlarını açmışlar. Biraz sonra minareden Temelin sesi gelmiş

-Allahuekber Allahuekber ses deneme 1-2-3 ses deneme!!!!!

ORUÇ FARZ SAHUR SÜNNET             

Adamın biri her gün hanımını zorlayarak sahura kaldırıyor yemek hazırlatıp sahur yiyormuş sonrada orucu.bir gün beş gün bu böyle sürerken; kadın artık dayanamamış ve ;ula herif sende hiç vicdan yok mu  orucu tutmuyorsun bana zorla sahur hazırlatıyorsun demiş

-Adam ;oruç farz.sahur yemek sünnet değil mi diye sormuş

-Kadın;evet demiş

-Adam;e hanım farzı yapmıyorsak sünneti demi yapmayalım demiş.

ORUÇ TUTAYIM DİYE BOZDUM       

Aylardan Temmuz. Günler oldukça sıcak ve uzun. Aylardan Ramazan. Sabah erkenden başlayıp, gün boyu tırpanla ot biçmiş Tonyalı. Hararetten, dili bir karış dışarıda varmış evine.

Kafaya takmış, orucu bozacak ama, arkadaşı bırakmıyor:

– Orucunu bozma, aha şunun şurasında akşama ne kaldı ki?

Bir punduna getirip bozmuş orucunu Tonyalı. Arkadaşı:

–Ne yaptın? Nasıl bozdun orucu? Deyince cevap vermiş Tonyalı:

–Baktum ki, orucu bozmazsam susuzluktan öleceğum. Ölürsem bir daha Allah için oruç tutamayacağum. Dedum, ey Rabbum, yaşayup senin için oruç tutayim diye orucumu bozdum.

DUYMADIN MI?  

Tilki ormanda gezmektedir. Bir ağacın dalında asılı bir geyik budu görür. Açtır ama şüphelenir kontrol etmeye başlar ve görür ki bu bir tuzak. Geyik budu bir iple bombaya bağlıdır. Epeyce uzağa gider ve başını kollarının üzerine koyarak yatar, biraz sonra kurt gelir, budu görür ve yatan tilkiyi de tabi... Tilkiye sorar "ne yapıyorsun dostum"  Tilki cevap verir "hiç... yatıyorum" -Burada bir but var Evet var  -Neden yemedin Tilki sakince cevap verir ;"BU GÜN ORUCUM" Kurt kendinden emin ;"Ben yiyeyim o zaman" Tilki "Buyur afiyet olsun" der.Kurt but 'a uzanır uzanmaz bir patlama, ortalık toz duman kurt yaralı hareketsiz 10 metre uzakta perişan halde yatarken tilki sakince budu yemeye baslar.Bunu gören kurt ;"LAN SEREFSIZ HANI ORUCTUN" Tilki pişkin pişkin ;"Biraz önce top patladı

duymadın mı ?"

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.