Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Baltayı bilemek

Baltayı bilemek

Kendimizi geliştirmek, balta­mızı bilemektir. Kendimize zaman ayırıp, yaşamımızı objektif bir bakışla gözden geçirmektir. Zayıf bulduğumuz yan­larımızı geliştirmek için çaba göster­mektir. Bu, zihnimizin, ruhumuzun, karakterimizin güçlenmesi için ol­mazsa olmaz bir koşuldur. Delhi’deki ünlü tapınakta Sokrat’ın şu sözü yer alır: “İnsan Kendini Tanı.” Kendini ta­nımak, şu anda olduğumuz noktayla olmak istediğimiz nokta arasındaki yoldur. Kendini tanımak, kendimizi nasıl gördüğümüz ile başkalarının bizi nasıl gördüğü arasında fark olmaması anlamına gelir. Bireysel ve iş yaşamımızda başarılı, mutlu ve doyumlu olmak istiyorsak, baltamızı bilemek için kendimize zaman ayır­malıyız. Kendimize ve sevdiklerimize zaman ayırmadığımız zaman iş ya­pamayacak duruma geliriz. Böylece iş yapmaya başladığımızda verimi düşürmüş oluruz. Bunun gibi birçok önerileri pek çok kez duyarız. Fakat hiçbirimiz tam manasında kendimize ve sevdiklerimize zaman ayıramayız. Hemen hemen hepimizin yapmak istediği birçok güzel uğraşlar veya etkinlikler vardır. Yine iş güç tem­posundan dolayı bunları erteleriz.

Ertelemenin sonu olmadığı için hiçbir zaman bizi dinlendirecek etkinlikleri yerine getiremeyiz. Bununla ilgili gü­zel bir hikaye duymuştum. Kıssadan hisse çıkaracak hikayemizde şunlar anlatılıyor.

Bir ormanda iki kişi ağaç kesiyormuş. Birinci adam sabahları erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş, bir ağaç devrilirken hemen diğeri­ne geçiyormuş. Gün boyu ne dinleniyor ne öğle yemeği için kendine vakit ayırıyormuş. Akşamları da arkadaşından bir kaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıyormuş. İkinci adam ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında eve dönüyormuş. Bir hafta boyunca bu tempoda çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamış­lar. Sonuç: İkinci adam çok daha fazla ağaç kesmiş.

Birinci adam öfkelenmiş: “Bu na­sıl olabilir? Ben daha çok çalıştım. Senden daha erken işe başladım, senden daha geç bitirdim. Ama sen daha fazla ağaç kestin. Bu işin sırrı ne?”

İkinci adam yüzünde tebessümle yanıt vermiş: Ortada bir sır yok. Sen durmaksızın çalışırken, ben arada bir dinlenip baltamı biliyordum. Keskin baltayla, daha az çabayla daha çok ağaç kesilir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.