Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Ateşbazı Veli Mutfak Kültürü Günleri

Ateşbazı Veli Mutfak Kültürü Günleri

Ünlü mutasavvıf ve alim Hazreti Mevlana’nın aşçısı ve Mevleviliğin en önemli isimlerinden biri olan Ateşbaz Veli, bu senede büyük ve görkemli bir törenle Konya’da yeniden anılacak.

İlki 2010 yılında yapılan ve  Türk mutfağının bilinirliğinin artırılması ve Türk Mutfak algısının öne çıkartılma amacıyla  düzenlenen anma töreni Perşembe günü başlayacak.

 

Bundan önce İstanbul’da kutlanan ancak son yıllarda esas yeri olan Konya’da kutlanmaya başlayan Ateşbazı Veli Mutfak Günleri, sadece yemekleri ile değil aynı zamanda Selçuklu ve Mevlevi mutfak kültürünü de gözler önüne serecek.

 

Şimdiye kadar yapmış olduğu muhteşem ve görkemli tanıtımları ile Türkiye gündemine oturan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, bu törenle de yine gündemdeki yerini koruyacaktır. Konu ile ilgili olarak dün bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Toru, amaçlarının sadece yemek olayı olmadığını burada asıl mesajın  insanların pişmesi olduğunu söyledi.

 

Bilindiği gibi Mevlevi ocağına gelen  tüm mevleviler, tüm sufiler ilk önce ahçılığın kazanından geçerler, oradaki mesele sadece yemek pişirmek değildir. Bu yemek kültürünün altını doldurmak, insanlara Mevlevi ocağını ve dolayısıyla Selçuklu mutfağını tanıtmak olacaktır.

 

Dünya genelinde türbesi yapılan tek aşçı olma ünvanını bulunduran Ateşbazı Veli, yaşadığı dönemde pişirdiği aşa aynı zamanda aşkını da katmış bir  aşçıdır. Mevlevi tekkesinde öğrendikleri ile aynı zamanda ilim irfan sahibi büyük bir maneviyat eridir.

 

Günümüzde gastronominin ne kadar önemli olduğu artık kaçınılmaz bir gerçektir. Bu yıl ki turizm şurasına da konu olarak eklenen gastronomi, artık turizm alternatiflerinin en önemli ayağını oluşturmaktadır. Ateşbazı Veli Mutfak Kültürü şenlikleri ile Konya bu konuda da yine önderlik edecektir.

 

Büyük organizasyonların akla gelen ilk ismi olan Meram Belediye’sini bu konuda tebrik etmek gerekir. Başkan Fatma Toru, unutulan Selçuklu mutfağını ve özelliklerini Ateşbazı Veli Mutfak Kültürü günlerinde dünya kamuoyuna sunarak büyük bir eksikliği de kapatacaktır.

Başta Belediye Başkanı Fatma Toru olmak üzere bu büyük organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Konyalı hemşerilerime de 28-30 eylül tarihleri arasında yapılacak olan  bu güzel ve anlamlı organizasyona katılmaya davet ediyorum.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Ekmekcioğlu Arşivi
SON YAZILAR