Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Annenizin kızlık soyadı

Bankalarda veya resmi bir yerde işlem yaptığınız zaman sorulan soruların başında gelen annenizin kızlık soyadı konusu, bazen hepimizin canını sıkmaktadır. Resmi işlemle annemin kızlık soyadının ne bağlantısı olur diye.

 

Ancak batı dünyasındaki bankacılık işlemlerini örnek alan bankalar ve iletişimci kurumlar, bu soruyu her işlem yaptığınızda sizlere sormaya devam edecektir. Batılı dağılmış aile ilişkileri için bu sorunun sorulması normal olabilir ama işte bizde de soruluyor.

 

Hepinizin de bildiği gibi, boşanma oranlarının yüzde 50’yi bulduğu, akrabalık ilişkilerinin kaybolmaya yüz tuttuğu, doğan her 3 çocuktan birinin gerçek babasının kim olduğunun belli olmadığı, bireylerin birbirine yabancı olduğu Batı ülkelerini örnek alırsan işte böyle olur.

 

 

Ancak ülkemiz öyle mi? Ülkemizde bırakın köyleri ve beldeleri, ilçelerde bile büyük ölçüde aileler bellidir. Kim, kimlerdendir bilinir. Yani bir kişinin anne kızlık soyadını öğrenmek için hafiye gibi davranmaya ve meşakkatli yollarla bilgi edinmeye gerek yoktur.

 

Hem zaten facebook çıktı, annelerimizin kızlık soyadı rahatladı(!). Nasıl mı? Facebook’un dünyadaki üye sayısı 800 Milyonu, ülkemizde ise 40 Milyonu aştı. Sanal ortama yüklediğiniz her resim, girdiğiniz her bilgi, kimliğinizi açık ediyor. Facebook ortamında yüklediğiniz bir resimle ilgili dayım falanca dediğinizde ya da dayımın kızı veya oğlu falanca yeğenim, filanca kuzenim diye adı ve soyadını girdiğinizde, otomatik olarak annenizin kızlık soyadını da bu yolla ilan etmiş oluyorsunuz.

Artık bankalarda sorulan “”Annenizin kızlık soyadı neydi?” sorusu gereksiz hale gelmeye başladı. Artık facebook’a giren birisi bırakın annenizin kızlık soyadını, yedi sülalenizi size sayabilir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.