Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Ak Parti’nin tahammülü kalmadı

Ak Parti’de uzunca bir süre gündem oluşturan istifaların biraz olsun hızı kesilmiş durumda. İstanbul, Ankara, Bursa, Niğde ve Balıkesir belediye başkanlarının istifaları ile başlayan bu süreçte aralarında Konya’nın da bulunduğu 30 ilin il başkanı da görevlerinden istifa etti.

Bir kısım vatandaşların “seçimle gelen seçimle gider” itirazlarına rağmen bu kişilerin istifa etmesi daha bir süre konuşulacağa benziyor. Hatta siyasi kulislerden sızan haberlere göre yılbaşına kadar bir çok istifalar daha duyabileceğiz.

Aslında bu istifalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel istekleri değil. Bu istifaları biraz da vatandaşlar istiyor. 2019 seçimleri öncesinde kılı kırk yaracasına büyük bir titizlikle çalışmalarını sürdüren Erdoğan, yurdun dört bir yanında belediye ve il başkanları ile ilgili anket yaptırdığı ifade ediliyor.

Bu anketlerde başkanların durumu, çalışmaları ve belediye sorunları ile vatandaşa yaklaşımları soruluyor. Bununla da yetinmeyen Ak Parti Genel Merkezi, her il için ayrı bir koordinatör milletvekili göndererek, o ildeki belediye ve il başkanları hakkında halkın nabzını tutuyor.Yapılan bütün bu titiz çalışmaların ardından yetersiz bulunan ya da günün değimi ile “metal yorgunluğu” olan kişiler istifaya davet ediliyor.

Vatandaşın isteği ve genel merkezin onayı ile istifa ettirilenlerin ardından Ak Parti teşkilatlarında büyük bir değişim yaşanmakta. İstifa haberlerini ardından görüyoruz ki belediye başkanları kendilerine bir çeki düzen verdi. Halkın içine girdiler. Düne kadar makamlarından dışarı çıkmayan hatta haftanın çoğu günlerini şehir dışında geçirenler sanki yarın seçim varmış gibi hareket etmeye, vatandaşa karşı sabırlı ve sempatik olmaya başladılar.

Ak Partili belediye ve il başkanlarındaki bu değişim makyajı şimdilik tutmuş gibi. 2019 yılına kadar yapacakları uygulama ve projeler ile halkın yeniden güveni kazanılmaya çalışılacak.

Anket sonuçlarına göre   bazı illerde ki seçmende  Ak Partiye olan güven bitmiş, halk tavrını almış gibi görünüyor.

Kişiye değil partiye oy veren çok büyük bir kesim, istifaların yerine gelen isimlere nasıl bakacak zaman içerisinde göreceğiz. Yeni Türkiye için çıkılan bu yolda, özellikle belediye ve teşkilatların çok çalışması ve halkın içine karışarak kendilerini geniş kitlelere anlatması gerekiyor.

Kongre takviminin işlediği Ak Parti’de bundan sonra görevden alma veya istifa ettirilme gibi bir olayın olmayacağı ancak bazı illerde kongrelere mevcut başkanla değil yeni bir isimle gidileceği de konuşuluyor. Cumhurbaşkanının  genç isimlere ve yıpranmamış isimlere önem vereceği iddia ediliyor.

Seçim barajının yüzde 50+1 olacağı 2019 seçiminde Ak Parti’nin oy kaybına hiçbir şekilde tahammülü kalmadı. Tek bir oyun bile hesabının yapılacağı bu seçimde, parti içerisindeki küskün ve kırgınlarında vefa duyguları ölçülmüş olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.