Münevver Güleç

Münevver Güleç

Kaç Çeşit İşitme Cihazı Var?

Kaç Çeşit İşitme Cihazı Var?

Birçok teknolojik ve elektronik üründe olduğu gibi işitme cihazlarında da bazı sınıflandırmalar vardır. İşitme kaybının tipi, şekli, konfigürasyonu, kullanıcının ince-kaba motor becerileri, sosyal yaşamı, kullanıcının kozmetik kaygıları gibi durumlar işitme cihazının sınıflandırılmasında ve kullanıcıya uygun şekilde seçilmesinde göz önünde bulundurulur. Bu durumlar kullanıcıyla konuşularak ortak karar şeklinde işitme cihazının tipine karar verilir. İşitme cihazları Kulak arkası (BTE), kulak arkası açık uygulama (RITE), kulak içi (ITE, ITC), kanal içi (CIC, IIC) şeklinde sınıflandırılır.

Kulak arkası (Behind the ear (BTE)) işitme cihazı nedir?

Kulak arkası (BTE) cihazlar işitme kaybı hafiften başlayıp çok ileri derecede işitme kayıplarına kadar uygulanabilir. Özellikle ileri ve çok ileri derece işitme kayıplarında cihaz kulak arkası işitme cihazı seçilmelidir. Kulak arkası işitme cihazı; cihazın kulak kepçesinin arkasında pozisyonlandığı, kulak kalıbıyla ve kulak kanalını tutan çeşitli kubbelerle sesi kulağa ileten işitme cihazı tipidir.

Kulak arkası işitme cihazı kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de cihaz kulak kepçesinin üstünde yani terden en fazla etkilenen kısımda konumlandığı için işitme cihazının genel bakımı, temizliği ve nem alıcı tablet kullanımı son derece önemlidir. Ayrıca cihazın üzerinde ses kontrol butonu bulur ve bu buton yardımıyla program değişimi de sağlanır.

Kulak arkası açık uygulama (Receiver in the ear (RITE)) işitme cihazı nedir?

RITE cihazlar çok hafif derecede işitme kayıplarından ileri derece işitme kayıplarına kadar uygulanabilir. Kulak arkası işitme cihazlarının en az görünen cihaz tipidir. Cihazın mikrofonları ve işlemcisi kulak kepçesi üstünde, hoparlörü kulak kanalı içinde yer alır. Bu yüzden kulakta tıkanıklığa sebep olmaz. Ayrıca mikrofonlar ve hoparlör arasındaki mesafe arttığı için ötme ihtimali azalır. RITE işitme cihazları çeşitli boy ve işitme kaybı tiplerine göre seçilen kubbelerle uygulanır. Ancak hoparlör kulak kanalı içinde bulunduğu için kulak kirinden ve kulak akıntısından fazlaca etkilenebilir. Burada işitme cihazının filtresinin periyodik olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

Kulak içi (In the Ear (ITE)) işitme cihazı nedir?

Kulak içi (ITE) cihazlar hafif derece işitme kayıplarından orta ileri derece işitme kayıplarına kadar uygulanabilir. Kulak içi işitme cihazları kişiye özel kulak izi alınarak 3D yazıcılar yardımıyla yapılır. Cihaz kulak arkası işitme cihazlarına göre boyut olarak daha küçük olduğu için kullanıcın el göz koordinasyonu çok önemlidir. Tıpkı RITE cihazlarda olduğu gibi cihaz kulak içinde bulunduğu için kulak kirine, neme ve kulak akıntısına maruziyet fazla olduğunda filtre değişimi önemlidir.

Kanal içi (Invisible in the canal (IIC)) işitme cihazı nedir?

Kanal içi (IIC) cihazlar çok hafif derece işitme kayıplarından orta derece işitme kayıplarına kadar uygulanabilir. Kanal içi işitme cihazları kişiye özel kulak izi alınarak 3D yazıcılar yardımıyla yapılır. Cihaz kulak arkası işitme cihazlarına göre boyut olarak daha küçük olduğu için kullanıcın el göz koordinasyonu çok önemlidir. Tıpkı RITE cihazlarda olduğu gibi cihaz kanal içinde bulunduğu için kulak kirine, neme ve kulak akıntısına maruziyet fazla olduğunda filtre değişimi önemlidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Münevver Güleç Arşivi
SON YAZILAR