SEÇİM ÖNCESİNDE MHP

Önümüzdeki genel seçime katılacak siyasi partiler hakkında tarafsız olarak değerlendirme ve önerilerim bu kez da MHP üzerine olacak.

Değerlendirmemize önce yerelden başlamak istiyorum. Şu anda Konya’da MHP’nin 40- 45 aday adayı var. MHP ön seçim yapmayacağından bu aday adayları parti genel merkezinde değerlendirilip 14 aday belirlenecek. MHP’nin Konya’dan iki milletvekili vardı. MHP’nin 3 milletvekili hedeflediği söyleniyor. Yani Konya adaylarının liste başında yer alacak ilk iki isim önemli. Gördüğümüz kadarıyla MHP Konya’da bir eski milletvekili ile seçime girmeye hazırlanmakta. Oysa Her partide olduğu gibi MHP’nin de yenilenmesi, gençlerin milletvekili seçilmesi çok gerekli. Örnek olarak Fikret Küçükmumcu, Ahmet Atalay gibi dürüst, kişilikli, çalışkan iki adayın listeye girmesi bence MHP’ye çok şey kazandırır. İstisnalar dışında MHP bu güne kadar dirençli bir muhalefet gösteremedi. Gençliğini kitlesel yasal eylemlerden uzak tutan MHP’de şimdilik bir gençlik sorunu olduğu ortaya çıktı. Engin Alan’ın aday adaylığının geri çevrilmesi MHP’nin büyük ayıbıdır. Ayrıca MHP Osman Pamukoğlu’na da kucak açmalıdır. Her iki paşa da Türkiye’nin yüz aklarındandır. Bu iki paşanın önünü kesmek hem MHP’ye hem Türkiye’ye çok şey kaybettirir.

Çeşitli şirketlerin yaptıkları anketlere dayanarak Türkiye geneline baktığımızda MHP’nin oy oranı yüzde 15 ile 18 arasında görünmekte. Benim kişisel düşüncem bazı durumların ortaya çıkması ile bu oran 18 ile 20 arasında oynayabilir. Bu oranlamaya göre MHP 107 ile 119 arasında milletvekili çıkarabilecektir. Bu oy oranıyla araya birkaç bağımsız milletvekilinin de katılmasıyla CHP- MHP ortaklığı ile milli bir hükümet kurulabilir. MHP ve CHP tutarlı bir seçim çalışması yaparlarsa, dış ve iç politikayı, AKP’nin ortaya çıkardığı siyasi malzemeleri iyi kullanabilirlerse bu olasılık her zaman gerçekleşebilir. MHP tabanı, SP, BBP gibi partilerle iş birliği yapabilir, Osman Pamukoğlu’nun desteğini de alabilirse oy oranının yüzde yirmilere çıkması mümkün olabilir.

MHP kesiminden bazı öneri ve istekler duyuyorum. Bunlar yalnızca önümüzdeki genel seçim için değil, genel istek ve önerilerdir. Bu istek ve öneriler hem Türkiye hem de MHP açısından çok önemli konulardır.

MHP’ye yönelik bu öneri ve isteklerin en önemli ana başlıkları şöyledir: *Ekonomik projeler hazırlayıp seçmenlere anlatılıp benimsetmeli. *Milletvekili adaylarını ön seçimle parti üyeleri belirlemeli. *AKP’nin izlediği dış politikaya karşı tutarlı bir dış politikanın temelleri halka anlatılmalı. *Cumhuriyetin temel niteliklerinin tehlikede olduğu, anayasa değişikliğinin başkanlık sistemi getireceği anlatılmalı ve Kürtlerle Türklerin bölünmez bütünlüğünü sağlayacak bir siyasetin net olarak belirlenip halka duyurulması. *Polis, Jandarma, ordu, milli eğitim, sağlık, adalet gibi kurumlara dinamizm kazandıracak siyasetlerin net olarak ortaya koyup, halka bu konularda ayrıntılı bilgiler verilmesi. *MHP, Ülkü ocaklarının ve ülkücü gençlerin yasal kitle eylemlerine katılmasına izin vermeli. *yurt pansiyon, gençlik lokali gibi sosyal tesisler kurarak gençliğe ve öğrencilere maddi manevi her türlü desteğin verilmesi için projeler yapılmalı, bu işler için fon oluşturulmalı *MHP’ye oy verdikleri ya da sendikalaştıkları için mağdur edilip hak kaybına uğrayan kamu çalışanlarına yönelik her türlü desteği vererek savunmalı. MHP kanadında durumlar böyle görünüyor. Bir sonraki yazımda AKP ve öteki partilerin tarafsız olarak değerlendirmelerini yapmaya çalışacağım.

Önceki ve Sonraki Yazılar