SAĞLIKSIZ SAĞLIK SORUNLARI

AKP hükümeti sağlık işlerini tamamen ticarete dökmekle kalmayıp bir de içinden çıkılmaz sağlık sorunlarına bir yenilerini ekledi.

Özel hastanelerin daha önce aldıkları ücretin iki katı olarak ücret alabilecekleri kararı çıkınca, sağlık işleri bir anda karman çorman oluverdi. Özel hastaneler arasındaki rekabet ve ücret dengesizliği de ayrı bir sorun olup çıktı. Örneğin; bir özel hastane emeklilerden muayene ücreti olarak 19 TL alıyordu şimdi de 19 TL alıyor. Bir başka özel hastane emeklilerden 29 TL muayene ücreti alıyordu şimdi 58 TL alıyor. Geçenlerde benden önceleri 29 TL muayene ücreti alan bir özel hastane 58 TL alınca yanımda dolmuş parası bile kalmadı. Tanıdık bir eczaneden bir yol parası isteyip eve zor gelebildim. Bu örnekleri çok duymakta ve kendimiz de çok yaşamaktayız. Bir örnek daha vereyim ki ona da kendim tanık oldum. Kalça kırıklığı için devlet hastanelerinde yapılmış ameliyatlar başarısız oluyor ve hastalar ikinci kez ameliyat olmak zorunda kalıyorlar. Ne derecede doğru bilmiyorum ama devlet hastanelerinin kalitesiz malzeme kullandıkları söyleniyor. Devlet hastanelerinde bu iş parasız yapılırken bu günlerde özel hastanenin biri bu ameliyatı 2000 TL ye başka biri de 4000 TL ye yapmıştır ve yapmaktadır. Bir başka örnek daha; Doktor “Şu ilacı bu vatandaş şu kadar süreyle kullanmak zorunda” diye rapor yazıp imzalıyor. Siz de raporunuza güvenerek ilaç yazdırıyorsunuz, sıra o ilacı almaya gelince eczacı ”Devlet bu ilacın parasını karşılamıyor” deyip çıkıyor. Mademki devlet bu ilacın karşılığını karşılamayacak bu hastaya neden rapor verilip “Senin ilacının bedelini devlet karşılayacak” diye halkın kafası bulandırılıyor?

Bir sağlık ocağına ya da devlet hastanesine muayene oluyorsunuz ya da sürekli bir hastalığınızdan dolayı ilaç yazdırıyorsunuz eczacılar aracılığı ile şu kadar TL muayene parası, şu kadar TL reçete parası ödüyorsunuz. Çalışan vatandaşlardan bir de ilaç farkı adı altında bir para daha alınıyor emekliyseniz bu paralar aylığınızdan kesiliyor. Yani beş TL tutarındaki bir ilaç size semeriyle seksene oturuyor. Bazı ilaçların parasını devlet karşılamıyor. Bazı ilaçların el altından satıldığını da duyuyoruz. Hatta bazı ilaç fabrikalarının maliyeti düşürmek için eksik ham madde ya da ucuz ham madde kullandıkları da basında tartışılmaya başlandı.

Başbakan gün aşırı televizyon ekranlarından “Sağlık hizmetleri parasız” diyedursun devlet tarafından vatandaşlar özel hastanelere soyduruluyor. Ve hükümet sıradan devlet hastanelerini daha iyileştirme yoluna gitmiyor da üstelik her gün yeni bir sorun çıkarmakta yarış ediyor.

Sağlık sorunları bitmiş değil, biteceğe de benzemiyor. Sağlığın bir de protezlerle ilgili sorunları var. Bu konuda da tam bir karmaşa hüküm sürmekte ve ilgili makamlar yalnızca sorunu dinleyip kafa sallamakla kalmayıp mutlaka bir yerlerle konuşmayı önermekten başka çıkar yol bulamamaktalar. Bir aksilik çıkmazsa gelecek yazımda da bu konuya değineceğim.

Yazarla iletişim GSM: 05053214840

Önceki ve Sonraki Yazılar