Ramiz Arda'nın Anılar Kitabı: O Günler

Cumartesi günü öğretmenevinde otururken değerli dost büyüğüm mimar- ressam Orhan Arda çıkageldi. Elindeki poşetten güzel bir kitap çıkarıp verdi. Kitabın adı: O günler. Yazarı: Ramiz Arda. Kitabın konusu: Öğretmen Ramiz Arda’nın kendi yaşamının bir bölümü anlatan bir anılar demeti. Ramiz Arda’nın yazdığı bu anılar, daha önce 11 Haziran- 21 Aralık 1961 arasında Yeni Konya gazetesinde bölümler halinde yayınlanmıştır. Vefalı oğlu Orhan Arda çok güzel bir iş yapıp bu anıları kitaplaştırmıştır. Palet Yayınları tarafından yayımlanan kitabın önsözünü de Selçuk Üniversitesi’nin sevgili hocası Mustafa Özcan yazmış.

O Günler isimli anı kitabının yazarı Ramiz Arda kimdir? Neler yapmıştır? Anıları neden okunmalıdır? Bu sorulara yanıt ararken; Ramiz Arda benim çocukluk ve ilk gençlik yıllarımda Yeni Konya gazetesinde sürekli yazılar yazmıştır. Yeni Konya sürekli olarak evimize giren bir yerel gazete olduğu için ve benim gazetelere, yazılara merakım yüzünden bu yazıları sürekli okuduğumu anımsıyorum. Bu yazıyı yazmadan önce Yeni Konya gazetesi arşivinden Ramiz Arda’nın yazdığı yazıların pek çoğuna göz attım. Neler yazmış, neler…

Ramiz Arda 1909 doğumlu olup 1983 yılında aramızdan ayrılmıştır. Harf Devrimi olduğu yıl, yani1928 yılında Seydişehir’in bir köyünde öğretmen olarak ilk görevine başlamıştır. Ramiz Arda’nın kitaptaki anıları da tam buradan başlıyor ve 1945 yılına kadar uzanıyor. Öğretmen olarak atandığı Dersim(Tunceli) köylerinde görüp yaşadıklarını da akıcı bir dille anlatıyor.

İdealist bir eğitimci olarak her görev aldığı yerde cumhuriyetin değerlerini, devrimlerin yerleşmesini ve cahil halkın bilgilendirilmesini asli bir görev olarak algılayarak çalışıyor. Cahil köylülere okuma yazma öğretiyor, Yalnızca çocukları değil halkı da eğitiyor. Bütün bu işleri Koşulları zorlayarak, alışılagelmişin dışına çıkarak başarabiliyor.

Bu kitap neden okunmalıdır? Bu soruya yanıt vermek için birçok neden var. İlk neden: 1928- 1945 yılları arasındaki Türkiye’nin hemen bütün sorunlarıyla yüzleşiyorsunuz. İlk cumhuriyet öğretmenlerinin sorunlarını, özverili çalışmalarını, Milli eğitimin ana hedeflerini birinci elden öğreniyorsunuz. Dahası da var; bu anılar yumağı içinde Anadolu köylülerinin savaşlarda kazandıkları başarıları, kahramanlıkları, çektikleri zorlukları buluyorsunuz. Bu anıların içinde Dersim olayları ile ilgili ayrıntılı bilgiler alıyorsunuz. Bu anı kitabını okumanız için daha pek çok neden var. Okumanızı öneririm.

Ramiz Arda’ya rahmetler, oğlu Orhan Arda ve sevgili Mustafa Özcan hocaya teşekkür ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar