RAMAZAN GELDİ AMA…

Geldi çattı ramazan. Hoş geldi sefalar getirdi.

İslam dünyası kan gölü içindeyken, cennete girmek isteyen sözde Müslümanların ortalığı cehenneme çevirdikleri bir İslam dünyasında, on bir ayın sultanı ramazan yaşanıyor. Aynı dinin İnsanları din adına birbirlerinin kanlarını dökerek, ciğerlerini söküp yiyerek, çoluk çocuğu kurşuna dizerek Müslüman olduklarını, din adına cihat ettiklerini sanıyorlar. Kan döken bir anlayışı İslam değil hiçbir din kabul etmezken bu olanlara ne denir? Zavallılar. Lanetli zavallılar! Müslümanlık ne hallere getirildi? Müslümanlar suskun, Müslümanlar birbirlerinin yaralarını sarmıyorlar, Müslümanlar birlikte hareket edemiyorlar. Suskun, duyarsız, sorumsuz böyle Müslüman toplumlara Yazıklar olsun!

*****

Ramazan geldi ya; Türkiye’nin dilenci sektörü, başta Konya olmak üzere büyük şehirleri mekân tuttu. Ramazan gelir de davulcular parsa toplamazlar mı? Camiler teravih namazı için dolup taşmaya başladı. Bir ay boyunca herkesin ağzından “Allah razı olsun, hakkını helal et” sözleri sakız edilecek. Kimileri bir ay boyunca bir oruç tutmayıp her gittiği yerde “Niyetliyim” diyecekler. Bir ay boyunca aşevleri, dernekler, belediyeler, falan yardım ve reklam yarışında bulunacaklar. Asgari ücretle işçi çalıştıran patronlar gösterişli yerlerde iftar yarışlarına girecekler, ama bu iftar sofralarında hiçbir gariban bulunmayacak. Zekât veriyoruz diye reklam yapanlar; günü geçmiş gıda ürünlerini, satılmayıp elde kalan en ucuz, en adi gıda maddelerini yoksullara zekât olarak verecekler Böylece “zekâtımızı verdik” sanacaklar. Marketler zekât kolileri hazırlayıp piyasayı canlandıracaklar. On bir ayın sultanı ramazan ayının nasıl sulandırıldığı, nasıl ticaret ve reklam aracına dönüştürüldüğü düşünebilen herkes tarafından bilinmeli.

*****

Resmi açıklamalara göre, açlık sınırı 1300 lira civarındaymış. Asgari ücret ise, 800 lira civarında. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Ayda 800 liraya çalışan işçi aç mıdır? Açtır. Kredi kartıyla falan aybaşını kıt kanaat getiriyor. Şimdi bu patronlar, eğilip doğrularak namaz kıldıklarını mı sanıyorlar? Gün boyu aç kalarak açlığın nasıl bir şey olduğunu mu idrak ediyorlar? Yoksa 800 liraya çalıştırdıkları işçilerinin hallerini mi görüyorlar? Allah’ın sizin namazınıza da, orucunuza da ihtiyacı yok. Böyle ibadet edecekseniz mümin falan değil cehennem kütüğü olursunuz.

Efendiler! Boş yere namazla, oruçla uğraşıp kendinizi ve çevrenizdekileri kandırmayınız. Sizin ne namazınız namaz, ne orucunuz oruçtur. Kızacaksanız, bana kızmayın; çünkü bunları ben söylemiyorum, Kuran söylüyor. Evet, bunları Kuran söylüyor. Her şeyi iyi bilirsiniz de Kuran okumayı neden bilmezsiniz. Açın bakın; Humeze suresini, açın bakın Maun suresini, açın bakın Yasin suresini… Yerimiz sınırlı olduğu için bu sureleri yazamıyorum. Bu surelerin ayetlerinde anlatılanlar tamı tamına sizlere uymakta. Açın okuyun. Bir okuyun bin düşünün. Boğazınızdan geçenlerin hesabını kitabını iyi tutun. Kul hakkının ne demek olduğunu Kuran’ın kendinden okuyun. Falan hocaya, filan hacıya gidip hileli fetvalar almayın.

500- 600 lira aylıkla çalışanlar çoktur. Suriyeli ve Iraklı sığınmacıların şanslı olabilenleri, sanayilerde ayda 100- 200 liraya çalıştırılıyor. Ha cahiliye dönemi köleliği, ha 21. Yüzyıl Türkiye’sinin…

Yazarla iletişim - mehmet.k.gundogdu@outlook.com

Önceki ve Sonraki Yazılar