“MANZARAYI UMUMİYE”

Geçtiğimiz günlerde ele geçirilen roket başlıkların, uzun menzilli silahların, tüfeklerin Suriye’ye gönderileceği ortaya çıkmıştı.  Hükümet bu konuda bir açıklama yapacağı yerde bu bilgileri kimin sızdırdığını araştırıyor.

Türkiye’den ve Türkiye üzerinden Suriye’deki isyancılara silah gönderildiği ta isyan başladığından bu yana bilinmekte. Türkiye başbakanı isyancılara maddi, manevi her türlü desteği vermekte ve Suudi Arabistan da Türkiye üzerinden para yardımı yapmaktadır.  Bizim örtülü ödeneklerin nerelere harcandığı henüz açıklanmamışken örtülü ödenek paralarının Suriye isyancılarına gittiği sanılıyor. Suriye devlet başkanı ılımlı mesajlar sunarken, kimyasal silahların aranması ve incelemesi için Birleşmiş Milletler teşkilatına çağrılar yapıp iktidardan vazgeçmeyeceğini de bildirirken Türkiye isyancılara destek vermeye devam etmektedir.

Suriye’den kaçıp Türkiye’ye sığınanların sayısı altı yüz bini geçmiştir. Çadır kamplar yetersiz kalıp parklarda yatanlar vardır. İllere dağıtılan Suriye kaçaklarını Türkiye beslemektedir. Bu kaçakların içinde tecavüzcüden tutun da katile kadar her tür insan bulunmaktadır. Bu kaçaklar sayesinde fuhuş ve hırsızlık olaylarıyla tecavüz olayları artmıştır. Suriye kaçağı çaresiz kadınlar kuma olarak bir ailenin içine girmeye can atmaktadırlar. Suriye’den kaçanlar iş bulabilirlerse boğaz tokluğuna çalışıyorlar. Türk işçiler bu yüzden zarar görüyor. Evet, çok acı bir durum. AKP hükümeti bu kaçaklara seçim kartı vererek onlardan oy almanın hesabını yaparken insanlık adına gelinen nokta içimizi yakıp kavuruyor. İnsanları bu durumlara getirenler tarihe birer kara leke olarak geçeceklerdir. Nereden bakarsanız bakın sonuç karanlık, kan kin vahşet bir arada.

TEKKE VE ZAVİYELER YASASI!

AKP li akillerden birisi Atatürk’ün yasayla kapattığı Tekke ve zaviyelerin yeniden açılmasını ve ilgili yasanın kaldırılmasını önerdi. Bir taşla birkaç kuş birden vurulabileceğini sanan bu akilli kurnaz milletvekili Alevi vatandaşların yeniden tekkeler kurmalarına olanak sağlayarak ve onların oylarını alacağını umuyor. Aleviler ise asla AKP yi desteklemeyeceklerini, oy vermeyeceklerini her fırsatta söylemektedirler. Diğer yandan tarikatlara, şeyhlere, tarikat tekkelerine de yasallık getirileceği için onlardan da oy ve destek almak da tasarlanıyor. Hükümetin kızlı erkekli öğrenci evleri çıkışı tepki gördü, ama bazı evler basılmaya, bazı öğrencilere de ceza kesilmeye başlandı bile. Yani tekke ve zaviyelerin kanadı altında cemaat evleri de yasallaştırılmak isteniyor. Bunlar olur mu olmaz mı bilemem. Bunları isteyen yalnızca bir AKP milletvekilidir. Kuşkusuz bu söylemler bir seçim söylemidir. Ama zihniyet ortadadır. Dertleri oy kapmak ve ilk fırsatta bunları uygulamaya geçirmeye çalışmak.

YAZARLA İLETİŞİM GSM. 0505 321 48 40

Önceki ve Sonraki Yazılar