Perşembe Hadisimiz

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildi­ğine göre Resûlullahsal- lallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Allah Teâlâ varlıkları yaratma işini tamamlayınca, akrabalık bağı (rahim) ayağa kalkarak:

- (Huzurunda) bu duruş, akra­balık bağını koparan kimseden sana sığınanın duruşudur, dedi. Allah Teâlâ:

- Pekâlâ, seni koruyup gözeteni gözetmeme, seninle ilgisini ke­senden rahmetimi kesmeme râzı değil misin? diye sordu.

Akrabalık bağı:

- Evet, râzıyım, dedi.

Bunun üzerine Allah Teâlâ:

- Sana bu hak verilmiştir, buyur­du.

Bunları anlattıktan sonra Resûlul- lah sallallahu aleyhi ve sellem: - isterseniz (bunu doğrulayan) şu âyeti okuyunuz, buyurdu:

“Ey münâfıklar! Siz iş başına geçecek olursanız, yeryüzünde fesat çıkarır, akrabalarla ilgi­nizi kesersiniz, değil mi? İşte Allah’ın lânete uğrattığı, kulak­larını sağır, gözlerini kör ettiği kimseler bunlardır” [Muham- med sûresi (47), 22-23]. (Buhârî, Tefsîru sûre 47, Edeb 13, Tevhîd 35; Müs­lim, Birr 16)

Buhârî’nin bir rivayetine göre Cenâb-ı Hak şöyle buyurdu:

“Ey akrabalık bağı! Seni gözeteni gözetirim. Se­ninle ilgiyi kesenden ben de ilgimi keserim.” (Buhârî, Edeb 13) Açıklamalar

Peygamber Efendimiz anlaşıl­ması zor konuları zaman zaman câzip misâllerle anlatmıştır. Akra­balık bağı sözü de, herkesin ko­layca anlamayacağı bir mefhûm­dur. Bu sebeple Efendimiz onu temsîlî bir anlatım ve canlı bir örnekle öğretmek istemiştir. Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem bize demiştir ki, akra­balık bağı dediğimiz rahim şayet bir canlı olsaydı, Allah Teâlâ’nın huzurunda ayağa kalkar, kendi­siyle ilgisini kesenlerden Allah’a sığınır ve onları Cenâb-ı Hakk’a şikâyet ederdi. Akrabalık bağına çok değer veren Allah Teâlâ da ona, hadîs-i şerifte geçtiği şekil­de, haklar tanır ve değer verirdi.

Meselenin bir açıklaması budur. Şuna eminiz ki, Cenâb-ı Hakk’ın herşeye gücü yeter. Bu sebeple hadiste tasvir edilen manzaranın aynen yaşanması da mümkün­dür. Zira Allah Teâlâ herşeyi melekleri vasıtasıyla yönetir. Ola­bilir ki, kâinât yaratıldığı zaman, akrabalık bağını temsilen bir melek ayağa kalkmış, akrabasını unutup terk edecek olanlardan Kâinâtın Sahibi’ne sığınmış ve onların vefasızlığından şikâyette bulunmuştur. Allah Teâlâ da onu teskin ederek hakkını bizzat koruyacağını vaad buyurmuş, akrabasını unutmayanları rahmet ve ihsânıyla mutlu edeceğini, akarabasını unutanları da rahmet ve ihsanından uzak tutacağını

söylemiştir. Bu da mesele­nin bir başka açıklamasıdır. Aslında bu olayın yaşanıp yaşanmaması bizim için önemli değildir. Önemli olan, bize bunu anlatmak için Allah Teâlâ’nın veya Peygamber Efendimiz’in tuttuğu yol ve üslûptur. De- mekki akrabalık bağı, ko­runup gözetilmesi ve asla ihmâl edilmemesi gereken pek önemli bir vazifedir. Denebilir ki, akrabalık bağı niçin rahim kelimesiyle anlatılmıştır? Bunun cevabı şudur: Birbirine akraba olan kimseler, bu akra­balığın kaynağını araştırmak, nerede başladığını, kaç nesildir devam ettiğini öğrenmek için eskilere doğru bir yolculuk yapsalar, sonunda akrabalığın bir anada yani bir rahimde son bulduğunu, diğer bir ifadeyle, akrabalığın bu rahimden başla­yıp geldiğini görürler. Demekki akrabalığı sağlayan şey rahimdir. Hadis bize şunu anlatmaktadır: insanlar arasında akrabalık bağı­nı kuran Allah Teâlâ’dır. Bu bağın ve sıcak ilginin devam ettirilme­sini isteyen de O’dur. Birbirlerine nikâh düşmeyecek kadar yakın olanların, hatta bir görüşe göre kan bağıyla bağlı bulunanların akrabalık bağını devam ettirmesi farzdır. Onların birbirleriyle ilgiyi kesmesi günahtır.

Akrabalarla ilgisini devam ettirenlerden Cenâb-ı Hak râzı olacak, onlara nimetlerini bol bol ihsan edecektir. Akrabası ile ilgisini kesen kimselerden de şefkat ve merhametini, nimet ve ihsânını kesecek ve onları dünyada ve âhirette perişan edecektir.

Hadisten Öğrendiklerimiz

  1. Allah Teâlâ akrabalık bağına çok önem vermekte, akrabaların birbirini ihmâl etmemesini arzu etmektedir.
  2. Akraba ile iyi geçinmek, onla­rı ziyaret etmek, muhtaç olan­larına yardım etmek en önemli görevlerimizden biridir.
  3. Akrabasını ihmâl etmeyenler, Allah’ın rızâsını kazanır, O’nun lutuf ve yardımını görürler.
  4. Akrabasıyla ilgisini kesenler, Allah’ın rahmet ve ihsânından mahrum kalırlar.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.