Fatih Özer

Fatih Özer

Mutlu Ol Dost...

Mutlu Ol Dost...

Her insan her gün çeşitli olumsuz olaylarla, durumlarla karşı karşıya kalmakta. Stres dolu günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar geçirmekte. Bu kadar stresin içinde nasıl mutlu olayım diye düşünmekte!
 
Mutluluk nedir diye bir gün seminerimde sordum. Herkesin mutluluk ile ilgili cevapları farklı oldu. Kimi sevdiğinin yanında olmasını söylerken, kimi evinin, arabasının olmasını, maddi zorluk yaşamamasını söyledi. Ortak nokta ise şuydu: Çoğunluk hep sahip olduğu maddi, manevi şeyleri saydı.
 
Mutsuz olanlar var mı diye sorduğumda, el kaldıranlara mutsuz olma sebeplerini sordum. Buradaki cevaplarda aslında mutluyum diyenlerin tam tersiydi. Sevdiğinden ayrıldığından, borçlarının olmasından bahsettiler. O kadar yıldır çalıştım bir evim, arabam bile yok şeklinde cevap verdiler. Buradaki ortak nokta ise; hepsi sahip olmadıkları ve kaybettiklerini söylediler.
 
Şu an belki de bu yazıyı okurken birçok zorluk içerisindesindir. Çıkamıyor ve kendini yıpratıyor, üzülüyor olabilir. Bundan öncede mutlaka başka zorluklar yaşadın, belki buna göre daha hafif belki de daha ağırı. Şimdi düşün, o yaşadığın zorlukların hepsi geçti gitti.
Geçmez dediklerinin hepsi geçti. Bittim dediğin zamanlar oldu ama sen hala hayata devam ediyorsun.
 
Bazı zamanlarda insan sadece yaşadığı o olumsuz duruma, soruna odaklanıyor ve aklına o problemden başka hiçbir şey gelmiyor. Sürekli ben ne yapacağım diye sorunun içine batıp kalıyor.
 
Zor zamanlarda insanın aklına sahip oldukları gelmiyor. Halbuki en kötü olarak adlandırdığınız dönemlerde bile sahip olduğunuz için şükredebileceğiniz birçok şey var.
 
Sağlıklıysan, sevdiklerin yanındaysa, sofranda yemeğin varsa, sokakta değil de bir evde yaşayabiliyorsan, iyi veya kötü bir işin varsa, bu yazıları okuyabiliyorsan aslında senden şanslısı yok.
 
Olumsuzu düşünerek çözüm bulamazsın. Çözüm için o enerjiyi serbest bırakman gerekiyor. Önce mutlu bir ruh halini oluştur, yaşadığın zorluktan çıkmak için harekete geç.
 
Mutlu olmadığın zamanları düşünebilirsin. Böyle bir durumu hissettiğinde, işte o an; bir çok insanın senin yerinde olmak için hayaller kurduğunu hatırla!
 
Şimdi mutsuz musun yoksa mutlu musun?
 
Sevgiler…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Fatih Özer Arşivi
SON YAZILAR