Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Tarımın başkentinde fuar

Tarımın başkentinde fuar

Bugün Konya’da belki de en önemli olaylardan birisi TÜYAP’ın düzenlediği Tarım Fuarı’nın açılışı olsa gerek. Haberin detaylarını, fuarın ne kadar süreceğini ve benzeri bilgileri gazetemizin 4. sayfasındaki haberden öğrenebilirsiniz. Ben işin farklı bir yönüne dikkat çekmek istiyorum.

Bu fuara açıklamalara göre 21 ülkeden, 1200 marka, 394 firma ve firma temsilcisi katılacakmış. Bu rakamlar aslında olayın ciddiyetini gayet iyi belirtiyor. Ancak daha önce Tarım Bakanının gelmesi beklenilen açılışa Tarım Bakanı gelemiyor ve Bakan Yardımcısı katılacakmış.

Yani böyle bir devasa program, bu kadar katılımcılarla, hem Kabine başkanının memleketi hem de tarımın başkenti olan Konya’da yapılacak ve Tarım Bakanı teşrif etmeyecek. Bu konuda “öküz altında buzağı aramak” istemiyorum ama azıcık da olsa insanın aklına bir şeyler gelmiyor mu?

Tarım Bakanı Faruk Çelik, belki tarım konusunda çok yeterli olarak düşünülmeyebilir ama politikacılığı konusunda bir uzman olduğu gerçektir. Ve politikada eğer başbakanın memleketinde bir program yapılıyorsa politikacılar bunu en azından “başbakanın gözüne girmek” adına bile değerlendirirler.

Acaba yarın bu açılışa Cumhurbaşkanı katılacak olsaydı, Tarım Bakanı tabiri caizse “iki eli kanda olsa” katılırdı.

Aslında bu konuyu, pazartesi ve salı günü yazdığım konularla da özdeşleştirdiğimi belirteyim. Tabii ki tarım fuarını düzenleyenlerin bu tür bir değerlendirme içerisinde olmayacağı bellidir. Ancak Konyalı olarak belki de ömrümüzde bir kez göreceğimiz “başbakan şansını” iyi değerlendirmek için her fırsatı kullanmamız ve azıcık bile olsa başbakana zarar verecek tutumları görmeden geçmememiz gereklidir diye düşünüyorum.

Bu arada bu tarım fuarı için tüm emeği geçenleri de kutlamak gereklidir. Çünkü bu sayede Konya’daki hemen tüm oteller tam doludur. Ayrıca, esnaf muhakkak bu işten kazançlı çıkacaktır. Bunun dışında illa ki fuara katılanlar da ticaretleri konusunda işlerini arttıracaklardır.

Yani fuar süresince birkaç gün tüm Konya bu işten kazançlı çıkacaktır. Bu kazancı reklama da çevirebilirsek yani Konya dışından gelenlere Konya’yı güzel anlatır ve Konya’nın büyükşehir olduğunu ve tarihiyle, kültürüyle önemli bir şehir olduğunu gösterebilirsek bir de sadece tarım değil her türden sanayide büyüdüğünü ifade edebilirsek işte bu fuardan Konya olarak da çok yararlanmış olacağız.

Bu fuar alanının inanıyorum ki Konya’ya gerçekten küçük geldiğini  anlatmak için de iyi bir fırsat olacağını da düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR