Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Ölen biziz…

Ölen biziz…

Yine bir patlama ve yine canlar kaybettik.

Bu konuda en kolaycı yol belli: “Hükümet bu konuda suçludur” dersiniz ve iş biter. Ancak biz bu işin zor yanını seçelim ve işin detaylarına biraz inelim.

Terör tek örgütün tek başına yapacağı bir saldırı değildir. Terörde illa ki gerek yerel gerekse uluslararası etkenlerden destekler bulunur ve terör ancak böyle gelişebilir. Yani dış destekli terör demek ne kadar doğrudur tartışılır. Ne kadar dış destekliyse bir terör hareketi o kadar da iç desteklidir. Bunu unutmamak lazımdır.

Terörde “düşmanımın düşmanı dostumdur” anlayışı yaygındır. Dolayısıyla terörün solu, sağı, dincisi, ırkçısı olmaz. Terör terördür. Ve bu nedenle de bir bakarsınız El Nusra terörü, YPG terörü oluverir.  Veya PKK terörü Hizbullah terörü oluverir.

Ülkemizdeki terör örgütleri listesine baktığımızda Fethullahçı Terör Örgütü(FETÖ)’den tutun Hizbullah’a, İBDA-C’ye kadar DHKP-C’den MLKP’ye, PKK’ya kadar onlarca örgüt sayılabilir. Bunların belki de birbirleri açısından bakınca tek ortak noktaları terör örgütlemeleri ve terörist yetiştirmeleridir.

Terör, dış yardımlar, uyuşturucu ticareti, insan kaçakçılığı, soygunlar, haraçlar, zorunlu bağışlar gibi gelir kaynaklarıyla geçinirler.

Bir de terörün kelime anlamına bakmak lazım. Türkçeye, Fransızca "terreur" sözcüğünden geçmiş olan terör sözcüğü Latince kökenlidir. Latince sözcüğün anlamı "korkudan titreme" veya "titremeye sebep olma"dır.

Aslına terörün de baş amacı ülkede yaşayanlara bu korkuyu verebilmektir. Ve bakıldığı zaman ülkemizde son zamanlarda yaşanan terör olayları vatandaşlara bu korkuyu verebilmiştir.

Terörizmin medya olmadan yaşayamayacağı yaygın bir kanaattir. Terörizmin modern dönemin bir olgusu olması da daha çok bu durum ile ilişkilendirilir. Terör örgütleri medya sayesinde dehşet yayarlar ve propaganda yaparlar.

Terörle başa çıkmanın en bariz yolları gelir kaynaklarını kesebilmek, terörden korkmamak ve basında yapılan terör eylemlerini ifşa ederek propaganda yapılmasını önlemekle olacaktır.

Tabii ki bu nasıl sağlanabilir diye düşünüyorsunuzdur şimdi ama aslında çok kolay gibi gözüken bu konuda işi pratiğe dökmek oldukça zordur.

Ama yapılması da şarttır. Basın terörü çok fazla yansıtmayacak, devlet istihbarat örgütleriyle gelir kaynaklarını önleyecek ve vatandaş da terör korkusunu yenerek normal yaşamına devam edecektir.

Umut edelim ülkemiz bu terörün üstesinden gelebilsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR