Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Hayatı kolaylaştırın

Hayatı kolaylaştırın

İnsanlar ihanetten medet umarak aslında kısa vadede kazanmış gibi gözükseler de uzun vadede hep kaybetmişlerdir. 
Tarihte de bir çok ihanetler göze çarpar. Mesela bunlardan sanırım en ünlülerinden biri Hz. İsa’ya ihanet edip, O’nun çarmıha gerilmesini sağlayan Judas İscariot olsa gerek. Hz. İsa’yı yanağından öperek kimliğini belli eden ve çarmıha gerilmesini sağlayan havarisi olarak bilinir.
Tarihin en büyük haini olarak addedilen Brütüs, Jül Sezar'a yaptığı suikastla onu öldürmüştür. Sezar'ın çok güçlenmesinden endişe ederek bu ihaneti gerçekleştiren Brütüs, suikast gerçekleştikten sonra düştüğü ikilem sebebiyle şehirden kaçtı. Sonrasında Roma'ya karşı ayaklandı ancak kaybetti ve sonucunda intihar etti. Bazı kaynaklar Brütüs'ün Sezar'ın oğlu, bazıları ise yeğeni olduğunu söyler.
Julius ve Ethel Rosenberg çifti soğuk savaş dönemindeki casusluk faaliyetlerinden dolayı tutuklanan bir çiftti. Atom bombası hakkında Sovyetler'e bilgi satmaktan dolayı suçlanan çift, işbirliğine yanaşmayınca idam edilmişlerdi.
Yine tarihten bir örnek; Efialtes'in kötü ünü milattan önce 480 yılında kendi ülkesini Perslere satarak başlamıştır. Termopylae Savaşı sırasında Pers ordusuna dar bir geçidin yolunu göstererek Spartalıları pusuya düşürmüştür. Ödül bekleyerek yaptığı bu hainliğin karşılığı ise, Pers İmparatorunun başını alması olmuştur. Bugün bile adı ihanet ve kâbusla eşdeğerdir.
Yani kısacası tarihten bugüne hep ihanetçiler olmuştur. Bundan sonra da olacaktır. Ancak ihanet eden, sonunda refaha falan ermemiştir. İhanet eden önünde sonunda en büyük cezayla karşılaşmıştır.
Tabii ki insanlar ihaneti sadece fiili bir durum olarak görmemeliler. Eğer Devletin malına bir zarar veriyorsanız bu da Devlete bir ihanettir. Eğer çalıştığınız kurumun malına zarar veriyorsanız bu da sizin bir ihanetinizdir. Önemli olanı ne kişilere ne kurumlara ihanet etmemenizdir. 
Çünkü ihanetin en önemli unsurlarından birisi de; ihanet uyuşturucu gibidir. Eğer bir kere ihanet ederseniz, ikinciyi de istersiniz. İkinci üçüncüyü, üçüncü dördüncüyü ve arkasını getirir. Bundan kurtulmanın tek yolu da şunu bilin ki hayatınızın sonunda olabilir.
Bu arada şunu belirteyim ki, insanların dürüst olması hepsinden kolaydır. Yani ihaneti seçip hayatınızı zorlaştıracağınıza, dürüstlüğü seçip kolayca yaşayabilirsiniz. Benden söylemesi… 
İyi hafta sonları…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR