Emel Şerife Hasçağan

Emel Şerife Hasçağan

Medya okuryazarlığı ilgi görmedi

Medya okuryazarlığı ilgi görmedi

Koskoca bir ders yılını daha bitiriyoruz. Öğrenciler yaz tatiline girmenin rahatlığını en güzel şekilde yaşayacaklar. Koskoca bir ders yılının yorgunluğunu ve bir üst sınıfa geçmenin gururunu doyasıya yaşayacaklar.

 

Geçtiğimiz ders yılında en dikkat çeken konulardan birisi, medya okuryazarlığı dersinin konulması idi. Ama her nedense günümüzün en önemli konularından biri olan medya okuryazarlığına gereken ilgi gösterilmedi.

 

Çocuklarımızı bilgi kirliliğinden kurtarmak, son teknolojik ürünleri anlamlı kullanmak ve sosyal medyada bir takım yanlışlara düşmelerini önlemek adına konulan bu derse yeterince ilgi gösterilmedi.

 

 

Çocuklarımızın okul alanında akıllı telefonların derslerde kullanılmasına engel oluyoruz. Sonra çocuklarla okul idaresi bu konuda yüzlerce defa karşı karşıya kalmak zorunda kalıyor. Yasaklar bu konuya pek bir çözüm değil. Çocuk bir şekilde okul dışı saatlerde bu erişimi sağlıyor.

 

Çocuklarımıza akıllı telefon, tablet veya bilgisayarları nasıl kullanılacağı konusunda bilgilendirecek olan medya okuryazarlığı dersi ne yazık ki velilerce de ilgi görmedi. Çocuklarımızın görsel hafızalarına hitap edecek olan bu teknolojik aletlerin iyi kullanılmadığı zaman nelere yol açacağını  yine medyada çıkan haberlerde görüyoruz.

 

 

Medya organlarının  çok geniş kitlelere yayıldığı günümüzde bunların olumlu ve olumsuz yönlerini bildirmeli, bunun önemini çocuklarımıza çok iyi anlatmalıyız.Bunun ne kadar önemli olduğunu ancak çocuğun başına bir şey geldiği zaman anlıyorlar. Bizim yapacağımız, çocuğun başına bir şey gelmeden önlem almaktır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Emel Şerife Hasçağan Arşivi
SON YAZILAR