Kendi gitti fidanları kaldı yadigar…

Ankara yolu üzerinde Konya Emniyet Müdürlüğü tarafından uzun yıllar önce hayata geçirilen, 'Polis Hatıra Ormanı'nda geçtiğimiz hafta Emniyet Müdürlüğü öncülüğünde fidan dikim töreni vardı.

 

Vali Muammer Erol, Emniyet Müdürü, Belediye Başkanları ve çok sayıda polis ve sivil davetlinin katıldığı tören oldukça renkli geçti.

 

Birbirinden güzel binlerce ağaç tarafından oluşturulan ve Ankara yolu üzerindeki kum ocaklarının oluşturduğu kuraklığı kucaklayarak kapatırcasına yükselen ağaçları görünce bir anda 1995'li yıllara gidiverdim.

 

Polis Hatıra Ormanı'nın ilk fidanının nasıl dikildiğini, buranın bu hale getirilmesi için kimlerin ne kadar emek çektiğini hatırladım bir an.

 

Her şeyden önemlisi bu ormanın tüm sorumluluğunu üstlenen, ilk fidanın dikiminden tutun da yollarının açılması, su araçları ile dikilen fidanların sulanması, fidanların diplerinin çapalanması gibi yapılması gereken her şey için canla başla çalışan, gecesini gündüzüne katan, bu ormanın bu günlere gelmesi için çırpınan bir isim aklıma geliverdi…

 

15 Ağustos 2013 yılında aramızdan ayrılan Konya ve Polis Hatıra Ormanı sevdalısı 1. Sınıf Emniyet Müdürü  Erdoğan Akyüz!

 

Konya'da 10 yıl boyunca görev yapan, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Pasaport Şube Müdürlüğü ve Emniyet Müdür Yardımcılığı görevlerinin yanı sıra; 'POLİS HATIRA ORMANI'NDAN SORUMLU EMNİYET MÜDÜR YARDIMCISI' olarak görev yapan Osmaniyeli  Konya İl Emniyet Müdür Yardımcısı Erdoğan Akyüz…

 

Rahmetli Erdoğan Akyüz'ü o yıllarda görev yapan Polis-Adliye Muhabirleri çok iyi bilir. Kendine has üslubu, yıllarca peşini bırakmayan kısık sesinin verdiği ayrıcalığı, hiçbir zaman gülümsemesini eksik etmeyen siması ile 7'den 70'e herkesin sevgisini kazanan, kısacası herkesin gönlünde herkese nasip olmayacak bir TAHT kuran isimdi Erdoğan Akyüz…

 

Kendisi ile yıllarca birlikte çalıştık, ne yaptığımız şakalara kızardı, ne yüzünü asardı, kendisini çok kızdırdığımız zaman ise bize verdiği en büyük ceza ne idi biliyor musunuz?

 

'Olummm haftasonu müdüriyet bahçesinde şu saatte hazır olun bir yere götürecem sizi' diyerek hepimizi toplar ve soluğu Polis Ormanı'nda alırdık.

 

Polis Ormanı'nda ayrı bir kişi oluverirdi Erdoğan abi, sanki Emniyet Müdürü değil bir çiftçi. Bir bakarsınız elinde küçük bir fidan ve bir çapa fidan diker. Bir bakarsınız karşıdaki kum ocaklarından getirttiği kepçenin üzerinde yol açan bir kepçe operatörü, bir bakarsınız elinde kazma kürek fidanların su arklarını açan bir bahçıvan. Bir bakarsınız nereden getirttiğini bilmediğimiz bir traktör üzerinde bir köylü… Böyle birisi idi Erdoğan abi…

 

Bu ormanın oluşmasında onlarca emniyet personelinin yanı sıra Erdoğan Akyüz müdürümüzün katkısı kesinlikle tartışılmaz.

 

Hafta sonları veya mesai saatleri sonrası kesinlikle zamanının büyük bölümünü bu ormanın oluşması için harcayan Erdoğan Akyüz Müdürüme bu mana da bana kızmayın ve yanlış anlamayın ama biraz haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

 

2013 yılında vefat ettiği zaman bir kez daha gündeme getirmiştim, bu ormanın isminin, 'Erdoğan Akyüz Polis Hatıra Ormanı'  olarak anılmasını. Ama olmadı.

 

Şimdi Emniyet Müdürümüz sayın Mevlüt Demir'den haddimiz olmayarak bir kez daha rica ediyoruz. Gelin bu ormanın oluşmasında olağanüstü gayretleri olan, hemen her fidanın toprağına alnının teri damlayan rahmetli Erdoğan Akyüz ağabeyimizin ismini burada yaşatın.

 

Hatta bu teklifimize sıcak bakarsanız 15 Ağustos Ölüm yıldönümünde merhum müdürümüz için  burada bir anma etkinliği düzenler  ismini verirseniz inanın Akyüz ailesinin yanı sıra tüm Erdoğan Akyüz sevenlerine en büyük hediyeyi vermiş olursunuz.

 

Çünkü Erdoğan abi bunu gerçekten hak eden birisi idi. Aslen Osmaniyeli olmasına rağmen 4 evladını da burada yetiştiren, emekli olduktan sonra bile Konya'ya olan sevdası yüzünden burayı terk etmeyen Erdoğan Akyüz Müdürüme bunu çok görmeyin.

 

İnşallah bu arzumuz yerine gelir de hem Erdoğan abiyi bir kez daha hayırla yad etmiş oluruz hem Akyüz ailesini bu manada mutlu etmiş oluruz benim acizane düşüncem böyle bilmem benim ile birlikte o yıllarda Polis-Adliye Muhabirliği yapan arkadaşlarda benimle birlikte aynı düşünceleri paylaşır mı?

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar