Ahlaksızlık ne zaman bitecek?

Türk filmlerinde, dizilerde en küçük bir olumsuz ifadeyi bile 'BİP' leyen RTÜK, evlilik gibi kutsal bir kurumu neredeyse ahlaksız bir ilişki haline getiren sözde evlilik programlarına acaba ne zaman dur demeyi düşünüyor merak ediyorum.

 

Sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar neredeyse her kanalda yayınlanan evlilik programlarına katılan gençler acaba bu yolla kurdukları yuvada (!) mutlu olacaklarını mı zannediyorlar ki?

 

Allah aşkınıza böyle bir rezaleti görmek için daha neyi bekliyorsunuz! Sözüm ona genç olacak kişiler, sözüm ona mutlu bur yuva kuracak (!) olan kendini bilmez bir kesim, toplanmış milletimizin ahlaki değerleri ile alay eder gibi toplumun en küçük ve en kutsal birimi olan Evlilik müessesesini kurmak için şaklabanlık yapıyor ve buna da bir Allah'ın kulu çıkıp ta, "Siz ne yapıyorsunuz" demiyor.

 

Gerçi Allah var ben bunların bir çoğunun gerçek evlenme niyetinde olan gençler olduğuna bile inanmıyorum. Kanalın reyting uğruna küçük meblağlar ile yevmiye verdikleri işsiz güçsüz avare takımı olduklarını düşünüyorum.

 

Tanıtımlarında bakıyorsun, bilmem ne üniversitesi mezunu 20'li yaşlarda geliri oldukça yüksek, boylu poslu kişiler. Ya sizde bu kadar marifet varken, bu kadar geliriniz varken, bu kadar güzelken çevrenizde aile yakınlarınızda yuva kuracak birisini bulamadınız da bu tür programlarda mı mutlu bir izdivaç yapmayı hayal ediyorsunuz.

 

Allah aşkınıza aklımızla alay etmeyin!

 

Öyle ya niyeti gerçekten evlenmek, mutlu bir yuva kurmak isteyen genç kızların, genç erkeklerin böylesine saçma ve ahlaksız bir programda ne işi olabilir ki! Hemen her kanalda sanki bir birleri ile yarışır gibi bu tür programların artık bir sonu gelmeli.

 

Çünkü gerçek hayatta yuva kurmak isteyen gençlerimiz bu tür programlar ve bu tür programlara katılanların rahatlıklarına aldanarak Allah korusun kendileri de yanlış bir karar verebilir.

 

Aylardır, yıllardır devam eden bu programlar vesilesi ile acaba kaç kişi evlendi ve mutlu bir yuva kurdu ki! Merak ediyorum valla… Veya has bel kader bir yuva kurdular diyelim acaba bu  evlilikleri (!) ne kadar sürdü ki?

 

Geleneklerimizden, ahlaki değerlerimizden, aile terbiyemizden uzak bu tür programlar gençlerimizi kendi dünyalarından uzaklaştırıyor ve bir hayal alemine götürüyor haberleri yok.

 

Bir genç kız ve genç erkek aylarca birbirleri ile konuşuyor, programa çıkıyor ne kadar yaşadıkları olaylar varsa hepsini utanmadan sıkılmadan anlatıyor sonunda da olmadı diyor ayrılıyor.

 

Sunucu hanımefendi ile sözde programa katılan davetliler ve diğer adaylar da bu iki gencin arasını yapmak için uğraşıyor.

 

Neymiş efendim erkek kızı kıskanıyor muş! Kız ne hikmetse erkekten elektrik alamamış! Kız o erkek için ailesini bile dinlememiş ve bu programa gelmiş ama erkek ona hak ettiği değeri vermemiş!

 

Öte yandan erkek diyor ki benimle kaç kişi ilgilendi ama ben seni tercih ettim ancak senden bir karşılık bulamadım! Bana değer vermedin!

 

Ne kadar değeriniz var ki ne kadar değer bekliyorsunuz siz Allah aşkınıza.

 

Evlilik öyle olmaz gençler! Evlilik gençlerin birbirlerini en doğru ve en ahlaklı bir şekilde tanımaları ile, Anne babaların sorup soruşturmasının ardından Allah'ın Emri Peygamber Efendimiz (SAV) in Kavli ile olur. Sözde o programı düzenleyen ve o programa katılan, (Nasıl hitap edeceğimi bilemedim) kişilerin örfümüze, ahlaki değerlerimize, aile yapımıza uymayan sözüm ona tavsiyeleri ile olmaz.  Bunu siz bilmiyorsanız bir bilene sorun.

 

Okumuşsun, üniversite bitirmişsin, bilmem ne mühendisi olmuşsun, evin var, araban var gelirin çok iyi… İyi de ora da ne işin var o zaman? Dedim ya milletin aklı ile alay etmeyin. Ve kendinize bir çeki düzen verin.

 

Bir önemli konu daha söylemek istiyorum ne yazık ki bu tür programlar yüzünden ekranların başından kalkmadıkları için akşam yemeğini yapmayan, evin işini görmeyen ev hanımları ile akşam eve gelen kocaları arasında da şiddetli bir tartışma alevleniyor.

 

Bir tarafta sözüm ona evlenme programı düzenleyenler gerçek hayatta ailelerin birbirleri ile kavga etmelerine, aralarının açılmalarına ve gerçek yuvalarda huzursuzluk yaşanmasına neden oluyor.

 

Yetkililerimizin tüm bu olumsuzlukları göz önüne alarak bu ahlaksızlığa bir son vermelerini bekliyoruz.

 

Ha buna benzer diğer programla çok mu ahlaklı? Gardıropta neler var, benim tarzım bu, benim stilim bu,

 

Yav sizin sitiliniz de… Tarzınız da yerin dibine batsın emi…

Önceki ve Sonraki Yazılar