Ahmet Ünver

Ahmet Ünver

2022’de  ‘ON Küresel’ RİSK!

2022’de  ‘ON Küresel’ RİSK!

Siyasi risk analizi konusunda danışmanlık yapan Eurasia Group şirketi, 2022’nin en büyük ‘ON Küresel Riskleri’ sıralamış ve ABD merkezli TIME dergisindeki bir makalede yayımlamıştır! Makalede;  Türkiye’yi listenin 10’uncu sırasına yerleştirmiş! Neden acaba? Nedenlerini yazının sonunda ifade etmeye çalışacağım!  Makaleye göre, 2022’de dünya için en büyük riskleri taşıyan ON Konu başlığı şöyledir!

1 – Çin’in  ‘Sıfır COVID’ Stratejisi!  Küresel büyümenin ana aktörü Çin,  etkili aşıların yokluğu ve daha az insanı koruduğu bir ortamda,   yeni Covid-19 varyantlarıyla karşı karşıya kalacağı! Çin devlet medyasındaki “Covidi yendik” söyleminden halkın rahatsız olacağı! Gelişmiş dünyada, pandeminin ekonomik etkisinin süreceği ve bozulan tedarik zincirleri ile kalıcı enflasyonun devam edeceği!  Yeni salgınlar, gelişmekte olan pazarlarda ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı ve yoksul hükümetleri daha fazla borç ile baş başa bırakacağı!

2 – Teknolojik Açıdan Çok Kutuplu Dünya!  Dünyanın en büyük teknoloji firmaları, ne gördüğümüz ve ne duyduğumuza karar veriyor! 2022 yılında yanlış bilgi ve özellikle ABD’de, halkın demokrasiye inancını zedelemeye devam edeceği! Teknoloji şirketleri ve hükümetlerin veri güvenliği, siber güvenlik ve yapay zekânın güvenli kullanımı gibi konulardaki anlaşmazlıklarının süreceği!  ABD ile Çin ve daha az düzeyde ABD ile AB arasında yaşanan gerilimin artacağı!

3 – ABD’deki Ara Seçimler! ABD’de Kasım ayındaki ara seçimlerde, Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu yeniden ele geçireceği ve Senato’daki dengenin değişebileceği! Cumhuriyetçilerin Başkan Joe Biden’ı azletmeye çalışabileceği ve Amerikan siyasi kurumlarına kamu güveninin azalacağı!  Kongre’nin her iki kanadının Cumhuriyetçilere geçmesi halinde, 2024 başkanlık seçimlerine yeniden girme ihtimali bulunan Donald Trump’ın yenilgiye uğrasa bile seçimleri tehlikeye atabileceği ve bir anayasal kriz çıkabileceği!

4 – Çin’in İç Politikası!  Çin’in ‘Sıfır Covid’ stratejisinin artan maliyeti ile Devlet Başkanı Şi Cinping’in reform planlarının, 2022’de piyasalara ve şirketlere istikrarsızlık getirebileceği! Çin’i güçlü kılmak için teknolojik açıdan kendi kendine yeterlilik, ekonomik güvenlik,  toplumsal uyum vizyonu ve Batı’dan gelen ters tepki, yorgun düşmüş bir büyüme modeli, dengesiz bir ekonomi ve hızla yaşlanan nüfus gibi sorunlarla karşılaşabileceği!

5 – Rusya! Ukrayna sınırına Rus birliklerinin yerleşmesi, Avrupa’nın güvenliği üzerinde daha geniş bir çatışma yarattığı!  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  NATO’dan istediği, doğuya doğru daha fazla genişlememe, garanti konusunda bir anlaşma yapılmasının görülmediği! Rusya ve NATO’nun gemi ve uçaklar arasındaki yakın temas, 2022’de daha sıklaşacağı ve tehlikeli hale geleceği, kaza ihtimalinin artabileceği!

6 – İran!  Hızla ilerleyen nükleer program konusunda diplomasi yavaşladıkça ve Biden yönetiminin seçenekleri azaldıkça, İsrail, kontrolü almak isteyeceği! Bu durum, İsrail’in İran’a ait nükleer tesislere hava saldırısı düzenleme ihtimalini gündeme getirebileceği! Petrol fiyatlarının artabileceği, bölge devletleri arasındaki gerginliği artırabileceği ve çatışma riskini ortaya çıkaracağı!

7 – Çevre için Bir Geri Adım! 2022’de enerji maliyetini artıran baskılar nedeniyle hükümetler daha düşük maliyetli politikaları tercih edeceği ve iklim krizi konusunda harekete geçmeyi erteleyeceği! Enerji fiyatları, hükümetler üzerindeki iklim baskıları artarken,  hem seçmen ve hem de siyasetçiler için endişe düzeyini yükseltebileceği!

8 – İktidar Boşluğu ve Yönetilemeyen Krizler! Washington ve Pekin’in yerel sorunlara gömüleceği ve ortaya çıkan iktidar boşluğu; AB, İngiltere ve Japonya gibi ülkeler tarafından doldurulamayacağı!  Birçok ülke ve bölgenin yönetilmeyen krizlerle baş başa kalacağı! Afganistan’da Taliban’ın IŞİD’i militan çekmekten alıkoymakta zorlanacağı!  Yemen, Myanmar ve Etiyopada’ki iç savaşlar, yeni riskler yaratabileceği!  Venezuela ile Haiti’deki mülteci krizlerinin derinleşebileceği!

9 – Kültür Savaşlarını Kaybeden Şirketler!  2022’de dünyanın büyük şirketleri, gözlerini rekor kârlara dikmesine rağmen, siyasi açıdan zorlu bir sene geçireceği!  Sosyal medyayı arkalarına alan tüketici ve çalışanlar, çok uluslu şirketler ve onları denetleyen hükümetlerden yeni taleplerde bulunacağı! Çok uluslu şirketler;  çevre, kültür, toplum ve siyasi konularda sorun yaşamamak için daha fazla zaman ve para harcayacağı!

10 – Türkiye! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 seçimleri öncesinde anketlerdeki düşüşü tersine çevirmek için 2022’de Türkiye ekonomisi ve uluslararası itibarını daha da düşük seviyelere taşıyacağı! İşsizlik ve enflasyonun yüksek, TL’nin daha zayıf ve oynak olacağı!   Seçmenin dikkatini ekonomik krizden başka yöne çekmek için daha sert bir dış politika izleyeceği! Bir erken seçim ihtimali olması halinde risklerin daha da ağırlaşacağı!

İki yüzyıldan beri, dünyayı ve dünya halklarını sömüren küresel ve emperyalist güçler, Covid pandemisi ile sömürge düzenini,  yeni bir sürece evirmek için her yolu denemektedir!

Kadim Türk Devlet Aklı denetiminde kurulan Türk Devletleri Teşkilatı ile, gönül coğrafyamızdaki tüm bölgelerde, küresel ve emperyalist güçler, eskiden olduğu gibi ellerini ve kollarını sallayarak rahat bir şekilde hareket edememektedir!

Dünya, bir dönem tek kutuplu ve bir dönem de Soğuk Savaş diplomasisi ile iki kutuplu bir düzeni geride bırakmıştır! Geldiğimiz noktada,  Tek veya İki kutuplu bir sistem veya düzen sürdürülebilir görülmemektedir!  Birlikte kazan kazan ve paylaşımcı bir sistem kurulacaktır!

Kurulacak olan yenidünya düzeni ve sistematiğinin olmaz ise olmaz başat aktörü Türkler olacaktır! Dünyamızda yaşamakta olduğumuz tıkanma, inkıtaa ve arızalar buradan kaynaklı olarak zuhur etmektedir! Türkler olmadan yeni bir sistemi asla kuramayacaklar!

Türkler olmadan yenidünya sistematiği dünya insanlığına barış ve huzur getiremez!  Dünya üzerinde sadece Türkler, nizamı âlem ülküsü ile hareket etmektedir! Türk; Adalet dağıtan, hakikat ehli ve mazlumların hamisi demektir!

Diğerleri ulusal çıkarları çerçevesinde,  yakmak ve yıkmak, öldürmek ve sömürü üzerine bir düzen kurabilir!  Böyle bir düzen veya sistemde, dünya ve dünya insanlığına barış ve huzur asla gelmeyecektir! Barış ve huzurun olmadığı durumda ise dünyamıza KAOS ve KARMAŞA hakim olacaktır! KAOS ve KARMAŞA ise YIKIM demektir!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ahmet Ünver Arşivi
SON YAZILAR