Ahmet Tek

Ahmet Tek

Hoş Geldin Bahar! Bugün İlkbahar Ekinoksu

Hoş Geldin Bahar! Bugün İlkbahar Ekinoksu

Bugün özel bir gün; hem ilkbaharın başlangıcı hem gece ile gündüz eşit. Gündüz ile gecenin eşit olması durumu olan ekinoks, her yıl 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde gerçekleşiyor.

21 Mart, Kuzey Yarım Küre’de ilkbaharın, Güney Yarım Küre’de ise sonbaharın başlangıcıdır.

Güneş bu tarihlerde Ekvator'a dik açı ile gelir. Türkiye’nin bulunduğu Kuzey Yarım Küre’de ilkbahar başlarken, Güney Yarım Küre sonbahara girer. 21 Haziran (Yaz Gündönümü) ise yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır.

EKİNOKS NEDİR?
Güneş ışınlarının Ekvator'a dik gelmesiyle aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği andır. Gündüz ile gece eşitlenir. İlkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez tekrarlanır. (21 Mart ve 23 Eylül)

21 MART EKİNOKSU’NDA NELER OLUR?

Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur.

Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Kuzey Yarıküre'de yaklaşık olarak 21 Mart İlkbahar Ekinoksu - 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu'dur.

Güney Yarıküre'de yaklaşık olarak 21 Mart Sonbahar Ekinoksu - 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu'dur.

21 Mart'tan itibaren Kuzey Yarım Küre’de gündüzler, geceden uzun olmaya başlarken, Güney Yarım Küre’de ise geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. 21 Mart, Kuzey Yarım Küre’de ilkbaharın, Güney Yarım Küre’de sonbaharın başlangıcıdır

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ahmet Tek Arşivi
SON YAZILAR