Meram’ın tarımdaki geleceği görüşüldü: “Meram’ı destekliyoruz!”

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Meram muhtarlarıyla bir araya geldi.

Meram’ın tarımdaki geleceği görüşüldü: “Meram’ı destekliyoruz!”

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Meram muhtarlarıyla bir araya geldi. Toplantıya Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, AK Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular, AK Parti Konya İl Başkan Yardımcıları Lokman Özturhan ve Kazım Küçükçöğen, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Salih Koyuncu Mustafa Hançerli, Mehmet Küçükbayrak ve Talip Özüdoğru katıldı.

Toplantıda tarım ve sulama alanları olmak üzere mahallelerin ihtiyaçlarının ve çiftçilerin talepleri ele alındı. Meram Belediyesi Fahrünnisa Hatun Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda Konya ve Meram’a yapılan tarım yatırımları ve çiftçilere verilen tarım destekleri noktasında bilgilendirmelerde bulunan Konya Milletvekili Halil Etyemez, “Meram ilçemizde ÇKS'ye kayıtlı 2 bin 500 çiftçimiz bulunuyor. Meramlı çiftçilerimize 2002-2021 yıllarında 109 milyon 73 bin TL bitkisel üretim, 242 milyon 352 bin TL hayvancılık desteği ödemesi yaptık. Çiftçilerimize ödediğimiz tarımsal yatırım ve desteklerin toplamı 450 milyon 828 bin TL'yi buldu. DSİ tarafından ise ilçemize 255 milyon TL yatırım yapılarak 18 tesis hizmete alındı” diye konuştu.

“ÇİFTÇİNİN MUTLULUĞU MERAM’IN MUTLULUĞUDUR”

Meram nüfusunun ciddi bir bölümünün tarımla uğraştığını hatırlatan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ise, bu nedenle tarım yatırımları ve çiftçi desteklerinin kendileri için çok değerli olduğuna vurgu yaparak, “Bu destekler ve çalışmaların, çiftçilerimizin kazançları ve bereketlerinin artması, mutlu oldukları yurtlarında kalmaları ve güzel ve huzurlu bir hayata kapı aramaları için önemli olduğunun bilincindeyiz. Devlet ve bakanlık desteklerinin yanında, Meram tarımına destek, göreve başladığımız andan itibaren bizim de en önemli hizmet başlıklarımızdan biri oldu. Sebze Fidesi Üretim Tesisinden dağıttığımız üzüm sıkma makineleri, patates dikim makineleri, ekipman destekleri hep bu anlayışımızın birer meyvesidir” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİM ARTIŞLARI BİZİM DÖNEMİMİZDE YAŞANDI”

Türkiye’de tarıma ve hayvancılığa en büyük desteklerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti hükümetleri dönemlerinde verildiğinin altını çizen AK Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular da yaptığı konuşmada; “Verilen bu destekler sayesinde her alanda çok önemli üretim artışları da yine bizim hükümetlerimiz dönemlerinde yaşanmıştır. Tarımsal hasılanın 337 milyar liraya ulaşmasında verilen bu desteklerin önemli payı vardır. Türkiye, sebze ve meyve üretiminde Avrupa'da birinci sıradadır.  Son 20 yılda oluşturduğumuz güçlü altyapı sayesinde gıda tedarikinde sorun yaşamayan, kendine yeterlilik oranı yüzde 140 olan bir ülke konumuna geldik. Topraklarımızın verimini artırmak için hükümetlerimiz döneminde yaklaşık 300 milyar liralık su yatırımı yapılarak 9 bin 989 tesisi hizmete aldık” şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.