Konya’da “Yerli Otomobil Komisyonu” oluşturuluyor

Konya Sanayi Odası (KSO) Ekim Ayı Meclis Toplantısı, meslek komitesi üyelerinin de yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Konya’da “Yerli Otomobil Komisyonu” oluşturuluyor

Toplantıda gündem, Konya’nın yerli otomobil çağırısı oldu. Yerli otomobil yatırımının Konya’ya yapılması halinde, Konya ile beraber bölge illerin de yeni bir kalkınma sürecine gireceği ifade edilirken, KSO Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, bu konuda bir komisyon oluşturma çalışmalarının devam ettiğini, geniş kapsamlı bir rapor hazırlanarak ilgili kurumlarla paylaşılacağını söyledi. Toplantıda ayrıca zaten sıkışan Marmara Havzası’ndaki yatırımların Anadolu’ya kaymaya başladığı bir dönemde, yerli otomobil fabrikasının Marmara’ya yapılmasının yanlış olacağının, Konya’nın ise Anadolu’da yerli otomobil için en uygun il olduğunun altı çizildi.

Konuşmasında geçtiğimiz günlerde açıklanan Küresel Rekabet Endeksi 2015-2016 Raporu’na da değinen Kütükcü, 144 ülkenin 12 başlıkta değerlendirildiği bu raporda Türkiye’nin 51’inci sırada yer aldığını, ancak Türkiye’nin rekabetçilik endeksinde daha üst seviyelere tırmanmak zorunda olduğunu belirtti. Kütükcü, “Türkiye bir süredir günlük siyasetin etkisi altında. Yapısal reformların yerini, günlük siyaset söylemleri almış durumda. İş dünyası olarak bizler, yatırım ortamının iyileşmesini ve belirsizliklerin bir an evvel son bulmasını, ekonominin yeniden gündemin en tepesine yerleşmesini istiyoruz. Jeopolitik ve siyasi belirsizliklerin azalması halinde, 2016’da işler daha iyiye gidecek, ekonomi kendisine hareketli yeni bir rota çizecektir” ifadelerini kullandı.

“KARDEŞÇE, GÖNÜL GÖNÜLE VEREREK SANDIĞA GİTMELİYİZ”

1 Kasım seçimlerinden sonra Türkiye’nin hızla siyasi belirsizlikten kurtularak daha istikrarlı bir ülke haline gelmesini temenni eden Kütükcü, “1 Kasım seçimleri, Türkiye için bir dönüm noktası niteliğinde. 1 Kasım’da, Türkiye’nin geleceğinin her türlü siyasi menfaatin üzerinde olduğu bilinciyle, tüm ikilikleri unutarak, kardeşçe, gönül gönüle vererek sandığa gitmeliyiz. Ben inanıyorum ki; aziz milletimiz böyle bir görüntüyle, ayağına prangalar takmak isteyenlere tarihi bir ders daha verecek, 2 Kasım sabahı hepimiz yeni bir umutla işimizin başında olacağız” şeklinde konuştu.

Küresel ekonomideki dalgalanmalara karşı sanayicileri de uyaran Kütükcü, bazı senaryoların Aralık ayında dolar kurunda artış öngördüğünün altını çizerek, “Aralık ayı, merkez bankalarının, özellikle de Avrupa Merkez Bankası ile Amerikan Merkez Bankası’nın tavrı dolayısıyla, hepimizi etkisi altına alabilecek bir ay olabilir. Avrupa Merkez Bankası’nın ek parasal genişlemeye gitmesi ve Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artışına başlaması halinde para piyasaları Aralık ayında yeni bir döneme girecek, bu süreç doların tüm dünyada yeniden güçlenmesine yol açacaktır. Sanayicilerimiz, tüm senaryolara olduğu gibi, bu senaryoya da hazırlıklı olmalı, döviz risklerini mümkün olduğunca minimize etmelidir” diye konuştu.

“KONYA ŞEHİDİNİN EMANETİNE SAHİP ÇIKIYOR”

Başkan Kütükcü’nün ardından söz alan Konya Platformu Başkanı Mehmet Ali Çelik, başlattıkları ‘Konya şehidinin emanetine sahip çıkıyor’ kampanyası hakkında bilgi verdi.

Terörle mücadele kapsamında şehit olan Konyalı asker ve polislerin yakınlarından ihtiyaç sahibi olan ailelere birer ev hediye etmek için kampanya başlattıklarını, kampanyaya bağışta bulunarak Başbakanın da desteklediğini aktaran Çelik, “Şehitlik mertebesine ulaşan vatan evlatlarının geride bıraktıkları aileleri, evlatları hepimize birer emanettir. Devletimizin bu konuda her türlü imkanlarını seferber ederek, sağladığı şartlar haricinde bizler de üzerimize düşen emanete sahip çıkmak için, bu kampanyayı düzenledik. Toplanacak olan yardımlarla Valiliğimiz koordinasyonunda oluşturulacak bir komisyon çalışmasıyla belirlenecek ihtiyacı bulunan şehit ailelerine, birer ev hediye etmeyi arzuluyoruz” ifadelerini kullandı. Çelik, ayrıca yardım yapanların bu yardımları da zekatlarından sayabileceklerini bildirerek, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan bu konuda fetva alındığını, yardım verirken zekat olarak niyet edilebileceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler