Sema Kavak

Sema Kavak

Sema Kavak ile HAFTASONU

Sema Kavak ile HAFTASONU

Bir kadın ile erkeğin ilişkilerini resmiyete taşıma sürecine evlilik diyoruz. Ancak bizim gibi geleneksel toplumlarda evlilik bir kadın ve erkekten daha öte bir şeydir. İçine kadın ve erkeğin anneleri babaları kız ve erkek kardeşlerinden daha fazlası aileye giren gelin ve damat ile hala teyze amca dayı ve hatta komşuyu bile içine alır.

Sonra ne mi olur… kadın ve erkeğin birebir yaşadığı her sorun bir başkasının ağzında konu olur. İşin kötü tarafı da herkesin bildiği bir sorunun çözümünün çok da kolay olmayışıdır. Çünkü çözüm yollarına herkesin alternatif çözümleri vardır. Böylece tek bir hamle ile halledilebilecek sorun için aynı anda birçok yolun denenmesi ile her şey alt üst oluverir.

Her yöntemin denenme sürecinde de çoğunlukla yaşanan problemlerde kadını hem sorunun hem de çözümün parçası haline getirmek de başka bir alışkanlığımız maalesef.

Özellikle, aldatma, çocuk sahibi olamama, şiddet görme, ilgisizlik ve tabi ki cinsellik sorunları en popüler konular olarak karşımıza çıkarken, bu sorunların hepsinde ilk olarak kadın suçlanmaktadır. Kendini suçlu gören kadından, durumu da düzeltmesi beklenmektedir ki sözel olarak bu kadar yaralanan kadının, çözüm noktasında etkin bir katılımını görmek de maalesef imkansız hale gelmektedir.

                Burada önemli olan kadın ve erkeğin ilişkilerinde yaşadığı her tür sorunun öncelikle kendi aralarında çözmesini sağlayabilmektir. Bunun için profesyonel bir yardım almanın akraba, eş dosttan daha etkin olduğu bilinmelidir. Özelinizde yaşadığınız sorunların en yakınlarınız tarafından biliniyor olması, olayın gereğinden fazla büyümesine, sorunu algılama düzeyimize olumsuz etkileri olacağı gibi; sorun bitmesine rağmen başkaları tarafından sıkça sorunun yeniden hatırlatılmasına neden olacaktır. Bu da maalesef eşlerin gündemlerine kısa süreli de olsa olumsuz etkide bulunacaktır.

                Özellikle yeni evli çiftlerin hayatlarına müdahil olmaktan uzak durmayı öğrenmeli öncelikle anne babalar ve sonra dışardakiler. Çünkü ister istemez sorunlarda anne baba olarak ya da bir yakın olarak birisi için taraf olmak, ilişkinin ilerleyen dönemlerinde sizin bertaraf olmanıza neden olacaktır. Evlenen çocuklarınıza, yakınlarınıza yol göstereyim, akıl vereyim, daha iyi olsunlar diye sunmuş olduğunuz fikirlerin herkese olumlu yanıt vermesini beklemek doğru değildir. Kadın ve erkeğin çift olması, eş olması zorlukların üstesinden birlikte gelmeleriyle, gelebilmeleriyle doğru orantılıdır. Her aile kendi dinamiğini yaşamalıdır. Sizin kini değil…

Sevgiyle kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sema Kavak Arşivi
SON YAZILAR