Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Türkiye Katar’a omuz veriyor

Son olarak Katar’la ilgili yaşanan siyasi krize bakarsak görünen o ki, Recep Tayyip Erdoğan uyguladığı strateji ile sevsek de sevmesek de artık bir dünya lideri. Bunu bütün dünya çoktan kabullendi. Son günlerde yaşanan olaylar bunu daha da tescilledi.

 

Daha düne kadar acaba Avrupa ne der diye kapısında kul köle olduğumuz ülkeler karşısında artık itibarlı bir Türkiye var. Her şeye  boyun eğen değil dik duruşlu ve güçlü bir Türkiye var. Almanya Dışişleri Bakanı Türkiye’ye talimatlı geldi. Güya İncirlik üssüne gireceklerdi. Türkiye bunu mutlaka kabul edecek diye düşünüyorlardı. Rest görünce dünyaları şaştı. Çünkü daha önceleri hep dedikleri oluyordu. Ama artık Türkiye eski Türkiye değil.

 

 

 Türkiye Avrupa’nın karşısında diz çöken bir Türkiye değil. Tam aksine Avrupa’ya haklı olduğu konuda itibarlı duruşu ile hayır diyebilen Türkiye’yiz artık. Böyle bir ülkenin ferdi olmaktan da gurur duyuyoruz artık. Daha önceleri böyle değildi. Ekonomik olarak da göbeğimiz Avrupa’ya bağlı olduğu için kapılarında sümsüklenip duruyorduk. Şimdi Avrupa ile her konuda yarışan bir Türkiye’yiz. Avrupa’ya ekonomik yardım teklif eden Türkiye’yiz.

 

Durduk yere Katar’a karşı kafa tutan Arap ülkelerine bakar mısınız? Yıllardır İslam Coğrafyasında Müslümanlara kan kusturan İsrail’e karşı birleşemeyen Ülkeler gelen talimat ile Katar’a ambargo uygulama kararı aldılar. Çünkü İslam Coğrafyasında oynanan oyunda sıra Katar’a gelmişti.

 

Ama Türkiye her zaman yanında gördüğü Katar’ın yanında yer aldı. Katar’a karşı vefa borcu vardı. Büyük Ülke olmak bunu gerektirdiğinden mağdurun yanında yer almayı tercih etti. İşte Tayyip Erdoğan’ı dünya lider yapan bu gibi onurlu duruşudur.

 

Nerede mazlum var ise, sömürgeci ülkelere karşı dik duruşunu sürdürüyor olmasıdır. Hatta Katar’a asker gönderme kararı alındı. Bu mesaj bütün dünyaya verilen önemli bir mesajdır. Öyle sekisi gibi istediğin ülkeyi istediğin zaman işgal et devri bitmiştir. Emperyalist işgaller artık kolay olmayacaktır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.