Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Hastaneler sivilleşti

1922  yılından bu yana Konya Asker Hastanesi  olarak hizmet vermekte olan bina artık Sağlık Bakanlığına devredildi.

 

Biz daha ortaokula giderken şehrimizin orta yerinde bulunan bu hastaneye hayranlıkla bakardık. Çünkü o sıralarda Konya’da Devlet Hastanesi ve Asker Hastanesi vardı. Sivil vatandaşlar devlet hastanesine gider, asker vatandaşlar ve aileleri de askeri hastaneye giderdi.

 

Asker personel sayısının azlığından dolayı  askeri hastanede hastalara yoğun ilgi gösterildiği, hastalanan asker ve aileleri için bütün tetkiklerin eksiksiz yapıldığını duyarak, kıskançlık damarlarımız kabarırdı.

 

Konya Asker Hastanesi vatandaşa açık değildi. Vatandaşlar Devlet Hastanesinin koridorlarında saatlerce sıra bekler, aynı gün muayene oldukları takdirde kendilerini şanslı olarak görürlerdi.

 

Konya  Asker Hastanesi, 15 Temmuz sonrası askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na devri kararı gereğince geçtiğimiz hafta Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne devredildi.

Böylece yıllarca  tarihi binada askeri personel ve ailelerine  hizmet veren önemli tesis sivillere da açılmış oldu.

 

 

Konya Eğitim ve Araştırma  Hastanesi Zafer Binası  olarak vatandaşlara da hizmet verecek olan hastane, en çok şehir merkezinde oturanları sevindirdi. Sağlık Bakanlığının imkanları ile daha geniş mekan ve teçhizatla hizmet vermeye devam edecek olan hastanenin hayırlı olmasını dilerim.

 

 

Konya Asker Hastanesinin bir an önce sivil vatandaşlara açılması için yoğun gayret gösteren Konya Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Gökhan Darılmaz’a, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Koç’a teşekkür ederim.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.