Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Günümüz hastalığı, kibir

Günümüz hastalığı, kibir

Tarih boyunca kibrine esir olan ve kibir yüzünden kendisini ve etrafındakilerini yok eden tarihi şahsiyetleri bilisinizdir. Mesela Hitler Avrupa’yı fethetmesine rağmen kibrine yenik düşerek Rusya’yı da fethetmek istemesi sonucu ordusunu dondurucu soğuğa yenik düşmesi gibi.

Günümüzde de kibirli insanların çoğalması sonucu bazı konularda insanlarda sıkınmtı çekmektedir. Bir kere kibirli insanın en büyük özelliği   her cümleye ‘’ben’’ ile başlamaları, ‘’ben yaptım’’,’’ben başardım’’,’’benim sayemde oldu’’ cümlelerini sıklıkla kullanmalarıdır.

Başkalarının hatalarıyla gereğinden fazla ilgilenmeleri de en önemli özelliklerindendir. Çünkü rahatlamalarının tek yolu, başkalarının hatalarından uzun uzun ve her fırsatta bahsetmeleridir.

Kibir aslında bir neden değil, sonuçtur.

Kibirlilik,  paranın ve güç müptelalılığın zavallı bir sonucudur. Kibirli bireyler, kibirleri yüzünden hiçbir zaman gerçekten saygı görmezler. Çünkü onların en önemli silahı insanları korkutmak ve tehdit etmektir.

Kibirli insanlarla sohbet etmekte insanı adeta bunaltır. Çünkü kibirli insan çok konuşur ancak çok az dinler. Kibirliler iyi birer lider olamadıkları gibi iyi birer takipçide olamazlar ; çünkü kendilerini herkesin üzerinde görür, hiç kimsenin liderliğini kabul etmezler.

Kibirli insanlar yönetemedikleri herkes için birer tehdit oluşturmaktadır. Kaybetmekten ölesiye korktukları için onlara göre kazanmak için her yol mübahtır. Kibirli oldukları için iyi bir arkadaş çevreleri olmaz fakat bu onlar için bir sorun değildir. Çünkü onlara göre kendileri mükemmel oldukları için diğer  insanlar onunla arkadaş olacak kapasitede değildir.

Bu yüzden kibirden uzak kalmak gerekir. Kibir, kendisiyle ve dünyayla barışık insanın işi değildir. Kibir, sevgiyle dolu olan insanın işi değildir. Allah kibirli insanların şerrinden korusun hepimizi.

Akşehir”liler bir gün Hoca”ya takılır ve sorarlar.

-Hocam senin evliyalar katında ulu bir kişi olduğun söylenir asli var mıdır?

Hoca”nın böyle bir iddiası elbette yoktur ama bir kere soruldu ya cevaplar;

-Her halde öyle olmalı.

-Böyle kişiler zaman zaman mucizeler göstererek bu özelliklerini herkese kanıtlar. Hoca madem kabullendin göster bir mucize görelim!

Hoca;

-Pekala simdi size bir numara yapalım der karşısında durmakta olan çınar ağacına;

-Ey ulu çınar çabuk yanıma gel!…

Tabii ne gelen ağaç var ne giden. Hoca yürümeye baslar ağacın yanına varır. Akşehir”liler;

-Ne oldu Hoca ağacı getiremedin, kendin oraya gittin! diye gülünce,

Hoca;

-Bizde kibir yoktur, dağ yürümezse abdal yürür der.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.